Чорний плюс зелений – невдалий експеримент чи новий смак чаю

новиый смак чаю

Чай – улюблений напій мільйонів людей на планеті, другий за популярністю після води. В Україні найбільше шанувальників у двох різновидів чаю: чорного і зеленого. У кожного напою є свої переваги: поки одні насолоджуються насиченим смаком чорних сортів, інші заварюють зелений чай. А якщо приїлися звичні смаки, то можна влаштувати гастроексперимент – зробити чайний купаж. Ось тільки чи можна змішувати зелений і чорний чай при заварюванні?

Чайні близнюки

Вибір чорного або зеленого чаю так само принциповий, як і питання «Ви любите собак чи кішок?». Насправді між цими видами напою більше спільного, ніж відмінностей. Сировину для виготовлення чорних і зелених сортів збирають з однієї рослини – чайного куща Camellia sinensis.

Різниця полягає в технології. Чайне листя для чорного чаю піддають більшому окисленню, в результаті чого виходить сильноферментований чай – ступінь окислення листя сягає 50%. У зелених сортах ступінь ферментації листя становить 3–12%. Відмінності в обробці чаю визначають вид готового продукту. При слабкій ферментації листя зберігає зелений колір, у чорному чаї листя темно-коричневе. Заварений настій зеленого чаю жовтий із зеленим відливом, сильноферментований напій відразу ж розпізнається за бурштиново-коричневим кольором чаю.

Чорний та зелений чай

Гастроексперимент: чорний + зелений чай.

Чи можна змішувати чорний і зелений чай

Роздумуєте, чи можна змішувати зелений і чорний чай? Відповідь очевидна: звичайно, можна. Питання в іншому: чи потрібно? Чайні купажі створюють, щоб отримати нові відтінки смаку та аромату. Однак чорно-зелену гармонію здатні зруйнувати відмінності в органолептиці й технології заварювання цих різновидів чаю.

Домінантний чорний

Чай із листя, яке трохи ферментоване, приваблює своїм ніжним, ненав'язливим, вкрадливим смаком. Це напій для тих, хто любить насолоджуватися складними гранями смаку, відкриваючи дедалі нові й нові відтінки.

Чорний чай більш прямолінійний – глибокий оксамитовий смак відчувається з першого ковтка. При цьому терпкий напій багатий післясмаками: залежно від сорту можна вловити фруктові, шоколадні, горіхові й інші нотки. У купажі із зеленим чаєм чорний виходить на перше місце, заглушуючи смакові відтінки слабоферментованого «брата».

Нюанси заварювання

Ще один момент, який заважає «одружити» зелений і чорний чай, – температура заварювання. Справа в тому, що для того, щоб листовий чай зберіг корисні властивості та вийшов максимально ароматним і смачним, потрібна певна температура води при заварюванні. Температура нагрівання відрізняється для кожної групи чаїв. Так, для зелених сортів граничне нагрівання води – 80°С. Для чорного чаю воду нагрівають до 85–95°С.

Відрізняється і тривалість заварювання чаю. Якщо напій готується методом проливу, то зелені сорти настоюють 10–20 секунд, а чорні чаї – 30–45 секунд. Виходить, що в одному чайнику або чорний чай не встигне заваритися, або зелений чай «перестоїть» і гірчитиме.

Добрі сусіди: які групи чаїв поєднуються одна з одною

Зелений чай вдало поєднується з іншими слабоферментованими сортами: світлими улунами, білими та жовтими чаями. Збагатити смак чаю можна шматочками фруктів, ягодами і квітами. Компанію чорному чаю складуть такі самі «суворі» темні улуни або пуери.

Отже, відповідь на запитання «Чи можна змішати чорний і зелений чай?» є позитивною. Однак поєднання є спірним через смакові відмінності й технології приготування. Проте можна експериментувати, наприклад, змішувати чай не в рівних пропорціях, а взяти дві частини чорного чаю і одну частину зеленого.