Рисовий пуер

Сортировать
Сортировать

Рисовий пуер – Китай у квадраті

Жоден китаєць не уявляє своє життя без рису та листкового чаю, тому рисовий пуер – подвійне гастрономічне задоволення для жителя Піднебесної. Якщо хочеться побалувати себе чимось незвичайним – спробуйте пуер зі смаком рису. І до речі, цей напій можна купити в Україні.

Пуер із рисом: що це

Номісян, або рисовий чай, – вишуканий різновид пуеру, який люблять не тільки китайці, а й чайні гурмани в усьому світі. Номісян – це лісова трава з маленькими листочками, зовні схожими на м’яту. Фішки цієї трави – м’який аромат і вершковий присмак рису номі, за що рослина й отримала свою назву. Сьогодні номісян спеціально вирощують у провінції Юньнань для природної ароматизації чаю.

Також до чайного листя додають молоді рисові пагони чи просмажений повітряний рис – це залежить від технології, яку використовують чайні мануфактури. В будь-якому випадку, рисовий тюнінг надає напою впізнаваного унікального смаку. Для більш дешевих сортів використовують синтетичні ароматизатори.

Відмітні якості особливого пуеру

Щиро заздримо тим, хто вперше куштує пуер із рисом, адже це чай-сюрприз, який вражає і смаком, і ароматом. В оригінальному напої можна вловити м’який аромат і обволікаючий смак клейкого рису, апетитного попкорну, а ще – нотки шоколаду, горіхів і кави. Відчуття незвичайні, але дуже приємні.

Ще одна ознака – це дуже ситний чай, після чаювання залишається відчуття приємного насичення. Тому рисовий пуер – оптимальне рішення для розвантажувальних днів. Напій не тільки насичує, але ще наповнює бадьорістю й енергією.

Як вибирати рисовий пуер

Як вибирати рисовий пуер

Чай пуер рисовий вирощують у знаменитій пуерній провінції Китаю – Юньнані. Створений на одній із локальних мануфактур, продукт вирушає в подорож по всьому світу і добирається також до Києва. Вам залишається тільки визначитись, який вид рисового пуеру спробувати першим, і замовити його в магазині New Tea.

Шу чи шен

Вибираючи чай, звертайте увагу, який це пуер – шен чи шу: від цього залежать його смак і вартість. Шен пуер – це класичний витриманий чай, який дозріває щонайменше три роки. Він світліший у настої, з м’яким смаком. Чим довша витримка, тим вища ціна пуеру. Найкращим за смаковими і корисними властивостями вважається 10–15-річний пуер, однак молодий шен теж дуже гарний.

Шу пуер – напій, створений за технологією прискореної ферментації всього за півтора місяця. Це більш «зухвалий» пуер із яскраво вираженим землистим ароматом. Настій густий, темний, з рубіновою червоністю.

Скільки коштує оригінальний рисовий чай

Ціна рисових пуерів відрізняється в рази, але це не означає, що більш дешевий чай поганий і не заслуговує на вашу увагу. Вартість залежить від типу пуеру, способу ароматизації й ваги точі. Можна взяти ексклюзивний пуер із рисом за дуже «смачною» ціною – від 18 грн. Просто це буде міні-точа – кулька вагою 5–7 г на одне чаювання. Цього цілком достатньо для першого знайомства і розуміння того, чи є вашим напій пуер рисовий.

Найпростіший спосіб купити рисовий пуер

Пуер зі смаком рису – незвичайний чай, його не купиш у супермаркеті. Ексклюзивні сорти продаються лише у спеціалізованих магазинах. У New Tea можна вибрати різні види рисових пуерів із Юньнані. Пуер продається в точах поштучно чи на вагу. Найменші точі в нашому магазині важать 5 г.

Потрібно лише вибрати номісян на сайті (прямо на цій сторінці) й оформити замовлення. Наш чайний магазин знаходиться в Києві, але пуери ми відправляємо до будь-якого куточку України через поштові служби.

Купити рисовий пуер

Нюанси заварювання пуеру з рисом

Щоб цей напій подарував незабутні емоції, потрібно рисовий пуер купити у правильному місці та правильно приготувати. Як вибирати чай, ви вже знаєте, тепер поділимося секретами заварювання. Для приготування пуеру вам знадобиться глиняний, фарфоровий чи скляний чайник.

Від пуерного млинця потрібно акуратно відколоти 5–10 г спресованої заварки. Робити це краще за все спеціальним ножем, але за відсутності такого підійдуть звичайне шило чи ніж із тонким лезом. Покласти чай у заварник, на кілька секунд залити гарячою водою та одразу ж злити воду. Так ми промиваємо пуер і готуємо до подальшого заварювання.

Знову налити воду, нагріту до 90–95°С, – майже окріп. Для 5–10 г заварки необхідно взяти 150–200 мл води. Зачекати 10–15 секунд – і чай готовий: можна наливати в чашки та куштувати рисовий пуер. Пуери заварюються мінімум 5–7 разів, кожний новий пролив настоюють на 5–10 секунд довше. З кожною заваркою смак настою стає делікатнішим, відтінки післясмаку також змінюються, але описувати ці нотки – справа невдячна, потрібно куштувати самому. Вибирайте рисовий пуер у New Tea та чаюйте!

Скільки коштує Рисовий пуер на сайті NewTea?
Вартість на Рисовий пуер від 20 до 2200грн.
Забудьте все, що знали про китайський чай
Насправді ви ніколи не були з ним знайомі по-справжньому
Ми навчимо вас правильно зберігати, заварювати і пити найкращі чаї у світі.

Так, як це відбувається під час традиційної чайної церемонії, тільки…

у 10 разів зручніше та у 20 разів швидше

Що ми робимо не так як інші
  •  
    Особисто обираємо чай у Китаї
  •  
    Заварюємо по технології чайної церемонії
  •  
    Зберігаємо чай як потрібно, зелений – заморожуємо
  •  
    Пригощаємо феєричними десертами
  •  
    Доставляємо по Києву електровелосипедом
  •  
    Запрошуємо спробувати все в чайній на Мінській