Індійська кава

Сортировать
Сортировать

Кава з Індії: незвичайна, справжня, смачна

Індійська розчинна кава в жерстяних банках колись була дуже популярною в нашій країні. Однак із справжньою кавою цей напій мав мало спільного, просто інших варіантів не було, і для багатьох кругла банка з порошковим напоєм почала асоціюватися з індійською кавою. На щастя, сьогодні в Україні можна спробувати найкращу зернову каву з Індії. В інтернет-магазині New Tea представлено сорти арабіки та робусти, ароматні бленди: кожен знайде для себе напій до смаку.

Кава в Індії: нюанси вирощування та виробництва

Каву до Індії триста років тому привіз контрабандою Баба Будан – паломник, який по дорозі з Мекки зірвав кілька зернят із кавового куща та сховав у своїй густій бороді. Хто б міг подумати, що кава в Індії приживеться настільки, що через кілька століть країна увійде до десятки світових лідерів з експорту цього продукту.

Кавові плантації знаходяться у трьох штатах у південній частині Індії: Кералі, Картанаці та Тамілнаді. Океанське узбережжя з одного боку та гори Сах’ярді – з іншого створили ідеальний теруар (ландшафтно-кліматичні умови) для вирощування кавових дерев. Спекотний і водночас вологий клімат, мусонні вітри, що дують з океану, дозволяють збирати хороший урожай зерен кави.

Майже всі плантації належать приватним фермерам і дрібним виробникам. Є ще одна особливість виробництва в Індії: каву збирають вручну, а переробкою займаються компанії, що експортують продукт.

Кава з Індії: арабіка та робуста

Кава з Індії: арабіка та робуста

Індія – унікальна країна у плані виробництва кави: тут однаково добре ростуть і арабіка, і робуста. 2/3 урожаю – це робуста, з якої роблять каву індійську розчинну і бленди, також її продають у зернах. Робуста для Індії є комерційним продуктом, у якому експортерів приваблюють якість і вартість.

Арабіку в Індії вирощують на висоті 1000–1500 м. Кавові рослини добре ростуть у тіні вищих дерев. А ще на плантаціях вирощують мускатний горіх, кардамон, корицю, завдяки чому кава збагачується присмаком спецій.

Способи обробки зерен

Зерна кави після збирання врожаю завжди піддають сухій чи мокрій обробці. Робусту обробляють традиційним мокрим способом. У першу добу після збирання каву занурюють у чани з водою, у результаті гілочки, лушпиння, зіпсовані зерна спливають на поверхню, і їх видаляють.

На наступному етапі – сифонуванні – зерна завантажують у барабан, який крутиться і на який подається струмінь води. В підсумку дрібні камінці та інші сторонні частинки осідають, а кавові зерна залишаються зверху. Далі у спеціальному апараті – пульпері – із зерен відлущується шкірка. Після 12–36 годин ферментації індійську каву в зернах сушать для видалення залишкової вологи.

Мокра обробка – більш дорогий спосіб порівняно із сухою обробкою, що підвищує вартість готової кави, проте дозволяє отримувати продукт високої якості.

Мусонна обробка зерен – виробнича фішка

Мусонна обробка зерен – особливий спосіб обробки кавових зерен. З’явився він за часів, коли парусними кораблями до Європи доставляли каву з Індії, й купити її можна було лише через 3–4 місяці після збирання врожаю. За час довгої подорожі зерна під дією мусонних вітрів, спекотної погоди, дощів устигали ввібрати вологу та висохнути. Дозріваючи у природних умовах, кава набувала особливого смаку: практично втрачала кислинку, зате збагачувалася хлібними нотками, відтінками тютюну та прянощів. Ці дескриптори (відтінки смаку) відрізняють індійську каву, ціна її при цьому нижча, ніж кубинських сортів із подібною органолептикою.

Сьогодні ніхто не транспортує індійську каву вітрильниками, проте виробники змогли знайти інший спосіб, ідентичний за ефектом мусонній обробці:

  • каву обробляють сухим способом;
  • розсипають зерна по підлозі у приміщенні, що провітрюється. Роблять це влітку в сезон мусонних дощів;
  • зсипають каву до мішків і залишають у такому вигляді ферментуватися;
  • знову розсипають зерна та сушать.

Цикл мусонної обробки повторюється кілька разів і триває до чотирьох місяців: усе відбувається, як і раніше, але тільки без вітрильних кораблів.

Індійська кава масала: рецепт напою

Хороший продукт смачний у будь-якому вигляді: тим, хто не хоче витрачати час на заварювання, рекомендуємо придбати індійську каву розчинну, купити мелену каву або в зернах пропонуємо тим, хто хоче максимально насолодитися смаком та ароматом напою.

Мелена кава з ароматом спецій і тютюну особливо добре смакує в еспресо та напоях на його основі. Каву заварюють у турці, гейзерній кавоварці, кавомашині, френч-пресі. А ось у дріпері при використанні фільтрів кава індійська виходить не такою яскравою та насиченою за смаком.

Якщо хочете спробувати каву, зварену в місцевих традиціях, приготуйте масалу (індійська назва суміші кави і спецій). Ця індійська кава, як і чай масала, готується на молоці з приправами. Для приготування оптимально підходить фільтр, який установлюють на чашку.

Рецепт такий:

  • насыпать 2/3 молотого кофе и 1/3 цикория – всего до 2 чайных ложек. Вместо зернового можно взять индийский кофе растворимый и заварить в обычной чашке без фильтра;
  • налить 150 мл кипятка;
  • отфильтрованный напиток перелить в дабарах – индийскую посуду для масалы. Можно взять ковшик с ручкой. Добавить 100 мл молока и специи: кардамон, перец, гвоздику корицу;
  • кофе тонкой струей несколько раз перелить из дабараха в высокий стакан и обратно, чтобы остудить напиток и насытить кислородом.

Цикл мусонної обробки повторюється кілька разів і триває до чотирьох місяців: усе відбувається, як і раніше, але тільки без вітрильних кораблів.

Індійська кава масала: рецепт напою

Хороша кава з Індії в Україні

Купити індійську каву – справжню, смачну, просочену тропічними мусонними вітрами – можна в Києві в New Tea. Причому для цього навіть їхати нікуди не потрібно: замовлення оформляється на сайті нашого магазину. На даній сторінці ліворуч за допомогою фільтру вибирайте, яку хочете каву індійську купити:

  • у зернах чи мелену;
  • арабіку, робусту чи бленд;
  • у чистому вигляді чи ароматизовану;
  • отриману за допомогою сухої чи мокрої обробки.

Далі визначайтеся з розміром пакування (вагою від 200 г до 1 кг) і оформляйте замовлення. Ми надсилаємо посилки з Києва по Україні за посередництва компанії «Нова Пошта». Всього через 1–3 дні ексклюзивна кава з Індії буде у вас.

Скільки коштує Індійська кава на сайті NewTea?
Вартість на Індійська кава від 129 до 280грн.
Забудьте все, що знали про китайський чай
Насправді ви ніколи не були з ним знайомі по-справжньому
Ми навчимо вас правильно зберігати, заварювати і пити найкращі чаї у світі.

Так, як це відбувається під час традиційної чайної церемонії, тільки…

у 10 разів зручніше та у 20 разів швидше

Що ми робимо не так як інші
  •  
    Особисто обираємо чай у Китаї
  •  
    Заварюємо по технології чайної церемонії
  •  
    Зберігаємо чай як потрібно, зелений – заморожуємо
  •  
    Пригощаємо феєричними десертами
  •  
    Доставляємо по Києву електровелосипедом
  •  
    Запрошуємо спробувати все в чайній на Мінській