Тіподи з технологія проливу

Сортировать
Сортировать

Чайна церемонія, або Гунфу Ча, в Китаї – це мистецтво і ритуал, відомий уже 2500 років. Для чаювання використовується спеціальний посуд: гайвань, чахай, чабань та інші традиційні для китайців атрибути.

Триває церемонія близько години, і значна частина часу йде на необхідні маніпуляції: промивання чаю, зливання води, настоювання. Максимально спростити процедуру і залишити більше часу для спілкування і насолоди свіжозавареним чаєм допоможе сучасний девайс – чайник для заварювання з кнопкою.

Чайник для заварювання чаю з кнопкою – посуд 3 в 1

Ми впевнені, що навіть китайський майстер Фен Янь, який багато в чому визначив процедуру чайної церемонії, напевно, оцінив би переваги сучасного заварника для гунфу. Чайник для заварювання чаю з кнопкою є водночас заварником, ситечком і чахаєм – чашою для переливання чаю з чайника, ємністю, в якій настій рівномірно перемішується. А ще при використанні тіподу з кнопкою не потрібна чабань – спеціальна дошка для зливання води і залишків чаю. Це не заварник з кнопкою, а «чайник-оркестр».

Як це працює

Секрет такого багатофункціонального приладдя – у конструкції заварника. Чайник для заварювання з кнопкою складається з основної колби і заварювальної ємності, яка знаходиться всередині більшої посудини. Зверху чайник герметично закривається кришкою на пружині. На кришці є кнопка.

Хочете приготувати чай методом проливу, як у Китаї, – насипайте в заварювальну ємність чай і заливайте водою. На дні внутрішньої колби є зливний отвір, який захищений фільтром, але вода залишається в заварювальній ємності, тому що злив блокується клапаном.

Коли потрібно злити першу воду або щоб чай настоявся, натискайте кнопку на кришці, вона з'єднана важелем із клапаном, рідина зіллється у велику колбу, а заварка залишиться в заварнику. Ви можете регулювати час заварювання, чай заварюється, але залишається в чайнику, при цьому немає ризику перетримати настій. Ось так чайник для заварювання гунфу з кнопкою допомагає приготувати чай буквально однією рукою: максимально просто і за правилами китайського чаювання.

чайник для заварювання

Секрет такого багатофункціонального приладдя – у конструкції заварника.


чайник з кнопкою

За допомогою цього набору одним дива ви зможете заварити китайський чай всього за пару хвилин, а смак буде таким же, як після сорокахвилинною чайної церемонії.


Заварник для чаю з кнопкою: бренди в Україні

Чайник для заварки з кнопкою винайшли ще в минулому столітті: зливний механізм запатентований китайською компанією Kamjove у 1989 році. Однак Україна тільки-тільки починає освоювати ці диво-девайси. Якщо потрібен заварник з кнопкою, купити оригінальні чайники відомих брендів Boston і Sama Doyo можна в нашому магазині.

Колби ізіпотів виготовляються з жаростійкого і міцного боросилікатного скла, кришки та ручки – з харчового пластику, елементи декору, сито, пружини і важелі – з нержавіючої сталі.

Вироби відрізняються об’ємом зовнішньої колби. Ємність об'ємом 350–380 мл розрахована на одну-дві особи. Для компанії з 4–6 людей потрібен великий заварник з кнопкою: купити (Київ) чайник на 600–800 мл ви можете в нашій чайній New Tea на Оболоні. Ціна залежить від об’єму заварника і компанії-виробника.

Чайник-заварник Bonston

Цей ізіпот об'єднає вас з чаєм. Ви відчуєте його ритм, пристрасть і його жар.

Який чай можна заварювати в тіподі з кнопкою

Китайський чайник з кнопкою – універсальний заварник: у ньому можна приготувати будь-який листовий чай, незалежно від сорту і категорії: пуер, улун, Дарджилінг або Лапсанг Сушонг. Заварювальний чайник скляний із кнопкою ідеально підходить для зв'язаних чаїв. Боросилікатне скло відрізняється особливою прозорістю, тому крізь стінки заварника чудово видно, як кулька сухого чаю на очах перетворюється на екзотичну квітку.

Як доглядати за чайником

Упевнені, що, випробувавши чайник з кнопкою, ви приберете звичні заварники подалі, адже готувати листовий чай у цьому девайсі – одне задоволення. Мити посуд теж просто: сполоснули ємність водою і все. Однак один момент псує настрій: з часом на скляних стінках з'являється чайний наліт.

Чайник для зеленого чаю з кнопкою довше залишається чистим, а ось якщо ви віддаєте перевагу пуерам, чорним або червоним сортам чаю, темний наліт з’являється швидше. Можна вимити чайник у посудомийній машині або видалити наліт за допомогою соди: потрібно насипати в заварювальну ємність порошок, залити окропом і залишити на 5–10 хвилин. За необхідності слід повторити процедуру 2-3 рази, поки скло не стане чистим. Рекомендуємо обирати якість: фірмовий чайник заварювальний із кнопкою стане улюбленим кухонним девайсом і слугуватиме 4–5 років.

Який тіподи з технологія проливу частіше купують за березень 2024:
Скільки коштує тіподи з технологія проливу на сайті NewTea?
Вартість на тіподи з технологія проливу від 429 до 3499грн.
Нові надходження в категорії тіподи з технологія проливу:
Забудьте все, що знали про китайський чай
Насправді ви ніколи не були з ним знайомі по-справжньому
Ми навчимо вас правильно зберігати, заварювати і пити найкращі чаї у світі.

Так, як це відбувається під час традиційної чайної церемонії, тільки…

у 10 разів зручніше та у 20 разів швидше

Що ми робимо не так як інші
  •  
    Особисто обираємо чай у Китаї
  •  
    Заварюємо по технології чайної церемонії
  •  
    Зберігаємо чай як потрібно, зелений – заморожуємо
  •  
    Пригощаємо феєричними десертами
  •  
    Доставляємо по Києву електровелосипедом
  •  
    Запрошуємо спробувати все в чайній на Мінській