Чай з Шрі-Ланки

«Благословенна земля» – так перекладається назва острова Шрі-Ланка із санскриту. Це райські місця: різниця між мінімальною і максимальною температурою не перевищує 5 градусів, країну вічного літа
омивають води Бенгальської затоки та Індійського океану. Цейлон ніби спеціально створено для вирощування чаю. Навіть дивно, що чайні кущі не росли тут споконвіку, а завезені з Китаю.

Знаменитий мимоволі: історія цейлонського чаю

Цейлонський чай став брендом порівняно недавно – у XIX столітті, коли англійці налагодили промисловий випуск напою. Вони зайнялися вирощуванням чаю за збігом обставин. Двісті років тому Цейлон славився зовсім не чаєм, а корицею, але через економічний спад у Великій Британії плантації стали нерентабельними. Англійці почали вирощувати на острові каву, проте кавові дерева незабаром загинули від грибкової інфекції.

А ось ідея налагодити випуск чаю для експорту виявилася настільки вдалою, що всього за 20 років площа чайних плантацій збільшилась у 300 разів: до 1895 року чайними кущами було засаджено 300 тисяч акрів родючих земель. Сьогодні цейлонський чай купити можна в будь-якій країні: Шрі-Ланка входить до топ-п'ятірки світових постачальників чаю.

збір чаю на Цейлоні
Збір чаю на Шрі-Ланці

Канді, Рухуна та інші: де на Шрі-Ланці вирощують чай

Найбільші чайні плантації розташовані в шести провінціях Шрі-Ланки:

  1. Канді: листя з цих плантацій додає напою яскравого смаку, це чай для любителів чорних міцних сортів.
  2. Рухуна: плантації розташовуються на висоті 700 м над рівнем моря, тут роблять найміцніший чай на острові. Сухе чайне листя майже чорне, тому настій виходить дуже темним, з оксамитово-терпким смаком.
  3. Нувара Елія: хочете купити цейлонський чай найвищої якості, шукайте продукт із плантацій поблизу міста Нувара Елія. Це високогірний регіон, 2000 метрів над рівнем моря, природні умови вважаються найкращими для вирощування чаю. Сорти «цейлонського шампанського» відрізняються міцністю та яскравим ароматом.
  4. Дімбула: регіон, де роблять сорти чаю середньої міцності.
  5. Ува: чайне листя, яке зібране на плантаціях у цій провінції, входить до складу чайних купажів. Ці сорти є популярними завдяки бюджетній вартості та збалансованому смаку. Ідеально підходять для ранкового і вечірнього чаювання.
  6. Галле: тут виробляють варіант light – чай цейлонський з м'яким смаком і золотистим кольором настою.
image-old-man
Смак і міцність напою залежать від висоти, на якій ростуть чайні кущі. Чим вище розташована плантація, тим міцнішим буде чай. На висоті до 600 м ростуть кущі, з яких створюють бюджетні сорти. Чай середньої міцності роблять із сировини, отриманої на висоті 700–1300 м. Елітні сорти – це чай з високогірних плантацій, розташованих на висоті понад 2000 м над рівнем моря..

Сьогодні чорний чай зі Шрі-Ланки продається в будь-якому супермаркеті, купити елітний цейлонський чай у Києві складніше, потрібно знати місця. Даємо наводку: у New Tea ви знайдете оригінальні преміальні сорти і більш демократичні за ціною чаї, але не менш смачні.

Маркування чаю з Цейлону

Чай цейлонський купити і вибрати простіше, якщо знати, як розшифровуються написи на етикетці. Сорти зі Шрі-Ланки маркуються такими написами:

  • FOP (Flowery Orange Pekoe): чай із молодих верхніх листочків з додаванням тіпсів – чайних бруньок. Чим більше тіпсів, тим вищою є якість напою.
  • ОР (Orange Pekoe): чай цейлонський крупнолистовий, листочки довші, ніж у FOP.
  • FP (Flowery Pekoe): міцний та ароматний напій, чайне листя скручене в кульки. Виробляється у провінціях Ува і Дірааба.
  • BOPF (Broken Orange Pekoe Fannings): чай із висівок – дрібних фрагментів чайного листя. Сорти настільки міцні, що за збадьорливим ефектом не поступаються свіжозвареній каві.
  • BOP (Broken Orange Pekoe): чай з ламаного листя. Для тих, хто хоче чай цейлонський купити з оптимальним співвідношенням ціни та якості.
Цейлонський чай
Сорти цейлонського чаю

Купити цейлонський чай: справжній і найсмачніший

Коли на Цейлоні почали промисловий випуск чаю, на острові відкрилася Чайна палата, у якій можна було продегустувати напій прямо з плантації. Палата на Шрі-Ланці працює до цих пір.

А ви знаєте, що таку Чайну палату відкрито в Києві? Це чайна New Tea на Оболонському проспекті. Тут можна спробувати і купити справжній цейлонський чай. Якщо немає можливості приїхати до магазину, тоді замовте сорт, який сподобався, на сайті й насолоджуйтеся смаком напою з благословенної землі.