Кава з Індонезії, яку точно варто скуштувати

image-old-man
Індонезія – країна-архіпелаг, до складу якої входить 17 508 островів. Це рекорд для острівних держав. При цьому заселено лише 6000 островів, а більшість досі залишаються безіменними. Держава розташована в Південно-Східній Азії, частково в Океанії. Дуже цікава екзотична країна, проте дістатися до неї з України непросто, адже відстань від Києва до Джакарти становить понад 9000 км, літаком летіти – щонайменше 16 годин. Проте ви завжди зможете відчути атмосферу цієї країни, скуштувавши каву з Індонезії, купити яку можна на сайті магазину New Tea.

Як з’явилась індонезійська кава

Перша кава в Індонезії з’явилася ще на початку XVIII століття завдяки голландцям. Здавалося б, де Нідерланди, а де острови Океанії, проте в цьому факті немає нічого дивного, адже Індонезія до середини ХХ століття була голландською колонією.

Кавовим деревам підійшов острівний клімат: висока вологість, часті опади впереміш із спекотним сонцем, а також склад ґрунту і ландшафт. У результаті за обсягами виробництва кави Індонезія вийшла на третє місце серед країн Океанії та Азії. При цьому 90% урожаю, як і раніше, постачають невеликі фермерські господарства площею до 1 га. На рік виходить до 500 тис. т кави, причому зерна збирають переважно вручну. Хоча це і збільшує вартість кави, зате дозволяє виробляти продукт найвищої якості.

Як з’явилась індонезійська кава

Види кави з Індонезії

Спочатку в Індонезії культивували арабіку, проте наприкінці XIX століття багато дерев загинуло через поширену кавову напасть – іржу, яку викликає грибок emileia vastatrix. Проте не було б щастя, та нещастя допомогло: саме хвороба дерев арабіки стала причиною для переходу кавової галузі на вирощування робусти. З того часу арабіка в каві з Індонезії становить усього 25%, усе інше – це менш вибаглива і більш приваблива за ціною робуста. Особливість цього виду – міцність і характерна гіркуватість, тому робуста в Індонезії використовується для виробництва блендів і розчинної кави.

Оригінальна індонезійська арабіка представлена такими сортами:

  • catimor lines і hibrido de timor – це гібридні сорти, суміш робусти та арабіки. Унікальні за властивостями зерна отримують завдяки тому, що на плантаціях дерева типіки ростуть упереміш із робустою;
  • caturra cultivars, linie s, ethiopian lines – відома індонезійська кава, мутація бурбона.

Кавова географія

Каву вирощують лише на кількох із понад 17 тисяч індонезійських островів. Це Балі, Калімантан, Флорес, Сулавесі, Флорес, проте найбільший постачальник кави – Суматра.

Кава із Суматри: від бюджетної робусти до найдорожчого сорту

Суматра – найзахідніший із великих індонезійських островів. Унікальна особливість теруару полягає в тому, що острів лежить на лінії екватора, тому містить різні кліматичні зони, завдяки чому на острові ростуть різноманітні види кави, які дають багатий урожай. Кава із Суматри відрізняється збалансованим смаком, складним букетом, у якому присутні характерні димні та тютюнові нотки, а ще – кедру й какао. Кислотність та інтенсивність фруктових відтінків можуть змінюватися залежно від того, у якій частині Суматри розташовані плантації.

Ще одна фішка кави в Індонезії на Суматрі – це напівволога обробка зерен giling basah. Полягає вона в тому, що із зерен знімають шкірку, при цьому пульпа (м’якоть, «жирок») залишається. Сировину в такому вигляді залишають ферментуватися до одного дня, а потім поливають водою. Після цього зерна висушують, однак у них зберігається до 30% вологи. Завдяки такому способу обробки кава набуває незвичайного землистого смаку. Відразу скажемо – напій на любителя, таку каву із Суматри купити наважаться лише деякі гурмани.

image-old-man
Копі-лювак – рекордно дорога кава із Суматри, ціна за кілограм зерен сягає $500. Її головна особливість і цінність полягають у способі виготовлення: кавові зерна ферментуються не на відкритому повітрі, а в кишечнику лювака (пальмової куниці). Пройшовши такий складний шлях, кава набуває несподіваного вершково-медового смаку із фруктовими нотками.

Нюанси смаку кави з інших островів Індонезії

Органічна кава, вирощена на Балі без використання хімікатів і оброблена мокрим способом, відрізняється делікатним смаком з натуральною солодкістю. Особливу чарівність кавовому аромату надають цитрусові нотки.

На Сулавесі вирощують арабіку з приємним м’яким смаком, у якому відчуваються горіх, кориця, кардамон і запашний перець. Як і на іншому острові Індонезії – Суматрі, каву обробляють методом giling basah.

Плантації Яви ще з часів нідерландських колоністів використовувались як майданчики для кави на експорт до європейських країн. Застосовуючи мокрий спосіб обробки зерен, виробники отримують якісний продукт. Напій з Яви гурмани впізнають за солодкувато-трав’янистими дескрипторами.

На острові Флорес кава росте в тіні високих тропічних дерев. Мокра обробка зерен підвищує вартість кави, натомість підкреслює деревні, шоколадні та квіткові нотки у смаку.

Суцільна екзотика: де в Києві можна знайти каву з Індонезії

Суцільна екзотика: де в Києві можна знайти каву з Індонезії

Ви зайшли на сайт New Tea, а отже, уже не потрібно думати, де знайти індонезійську каву: купити арабіку чи робусту з екзотичних островів можна прямо тут. Ми привозимо до України найкращі зразки кави з усього світу і, звичайно, не оминули Індонезію.

Щоб купити каву з Індонезії, потрібно визначитись, який сорт вас цікавить. В описі кавового лоту на сайті вказано:

  • сорт кави: арабіка, робуста чи бленд;
  • ступінь кислотності: низький (більшість індонезійських сортів) чи середній;
  • тип обробки зерен: сухий чи мокрий.
  • ціна.

Щоб зберегти повноту смаку та аромату, з Індонезії каву привозимо в зернах, а молоти її рекомендуємо безпосередньо перед заварюванням. Якщо ви не живете в Києві – не біда, можете каву з Індонезії купити на сайті, ми акуратно запакуємо посилку, а «Нова Пошта» швидко доставить ароматне замовлення за вказаною вами адресою.