Кава з Кенії: особливості, види, рецепти

Кенія – країна антилоп гну, національних природних парків і високих гір, а ще – приголомшливої кави, яку знають у всьому світі. Кенійська кава – продукт категорії specialty, при цьому місцеві жителі майже не п’ють цей напій, надаючи перевагу чаю, який також виробляється в країні у промислових масштабах.

Кенійська кава – наймолодша в Африці

Африканський лідер із виробництва та експорту кави – це Ефіопія, з якої почалась історія напою на континенті. Багато хто думає, що в сусідній Кенії каву культивують уже кілька століть, проте це не так. Перші плантації кави в Кенії з’явилися тільки на початку ХХ століття, і місцеві жителі не мали до цього відношення: саджанці кавових дерев завезли до країни місіонери-європейці. Плантаціями до середини минулого століття також володіли іноземці, адже країна була британською колонією.

Із 1963 року, коли країна здобула незалежність, кенійське виробництво кави вийшло на новий рівень. Сьогодні в галузі працюють 250 тисяч кенійців, які виробляють висококласну каву арабіку в Кенії, що виставляється на відкритому аукціоні для експорту. При цьому умови праці не особливо змінилися за 100 років, а рівень життя кенійських фермерів – один із найнижчих у світі.

Кава з Кенії

Чим відрізняється кава з Кенії

Переважаючий вид кави в Кенії – арабіка: зерна високої якості, з багатим обволікаючим смаком і багатошаровим ароматом. У напої спочатку відчувається солодкість, яка змінюється легкою гіркуватістю. Дескриптори кави з Кенії – смак шоколаду, цитрусів та ягід, на фініші – нотки прянощів і тютюну. Кавові дерева ростуть на гористому вулканічному ґрунті, що також впливає на смак напою: надає вираженої, але не домінуючої кислотності. Це шляхетний смак – кислинка вина, а не томатного соку. Арабіка добре смакує в чистому вигляді, але частіше експортери-виробники використовують каву в зернах з Кенії для створення унікальних блендів.

Клімат і теруар

Для вирощування арабіки найкраще підходить гориста місцевість. У цьому плані гора Кенія для кави є найкращим місцем: плантації розташовані на навколишніх плато, які знаходяться на висоті понад 1500 м над рівнем моря, багатий на залізо суглинок – оптимальний за складом ґрунт для дерев арабіки.

Завдяки тому, що країна розташована в екваторіальному поясі, сезон дощів тут триває не один, а два рази на рік, що дозволяє двічі збирати врожай арабіки в Кенії. Зерна збирають із квітня до початку літа, натомість основний урожай дерева дають із середини осені до грудня.

Як і сто років тому, каву в Кенії збирають руками. Сировина проходить мокру обробку, при якій зерна промивають, видаляють з них шкірку та пульпу, потім каву сушать у пачменті – натуральній целюлозній оболонці. В результаті кенійська кава в зернах зберігає смакові та ароматичні властивості.

Купити каву в зернах у Кенії на експорт можна лише через аукціон. Відкриті торги дозволяють визначити справедливу вартість продукту: чим краща якість зерен, тим вища ціна кави, тим більше зароблять фермери.

Кава з Кенії: види та сорти

image-old-man
Кава зернова в Кенії сортується за розміром: чим більше зерно, тим вища ціна. Кава класу Е має найбільші зерна, назва категорії означає elephant (слон). Зерна менші, з індексом 17–18, презентують клас АА. Це найпопулярніша імпортна кава з Кенії, купити її можна в Києві в магазині New Tea.

Далі йдуть зерна класу АВ, А, С, РВ, проте на експорт їх, зазвичай, не відправляють. Клас Т – це найдрібніша кава та фрагменти зерен. Mbuni heavy (МН), mbuni light (ML) – вибракування: недозрілі та перестиглі ягоди, з яких виходить продукт низької якості. В Кенії кава цієї категорії становить до 7% усього врожаю, вона реалізується за найнижчою ціною. Однак у New Tea таку каву з Кенії купити неможливо: ми любимо преміальну арабіку і нашим клієнтам пропонуємо виключно першокласний продукт.

Найпопулярніші сорти кенійської кави

Кава Kenya made – це різновиди арабіки, які пройшли ретельний селекційний кастинг і виявилися найкращими за врожайністю та смакоароматичними якостями. Найпопулярніші сорти кави з Кенії:

  • SL28 і SL34: починаючи з 30-х років минулого століття кенійська компанія Scott Labs отримала держзамовлення на селекцію арабіки. Із 40 сортів у результаті вибрали два найкращих – SL34 на основі типики та SL28, похідний від сорту бурбон. Ця кенійська кава відрізняється глибоким смаком із безліччю відтінків.
  • K7: п’яте покоління кави на основі селекції сортів SL34 та SL28. За походженням належить до бурбонів. Селекціонери відзначають високий рівень смакових та ароматичних властивостей, стійкість рослин до хвороб.
  • Руїру 11: цей сорт кави в Кенії виведено у 80-х роках ХХ століття. Являє собою гібрид арабіки та робусти, завдяки чому більш стійкий до хвороб, проте менш яскравий за смаком.
  • Батіан: наймолодша в Кенії кава, смак приємний, рослини стійкі до іржі, проте про щось більше зарано говорити, адже сорт на ринку з’явився всього 12 років тому.

Прощання з Африкою. Welcome to Ukraine

У Кенії каву вирощують, обробляють і продають. Можливий інший варіант: куплена на аукціоні кава з Кенії експортується до інших країн і там уже виробники проводять обсмажування та фасування зерен. До України приїжджає фасована кава в зернах із Кенії, купити арабіку можна на сайті нашого інтернет-магазину.

Ми пропонуємо каву високої якості, 100%-ву арабіку, оброблену митим способом, з яскравою кислотністю, яка характерна для сортів, вирощених на вулканічних ґрунтах. Щоб купити кенійську каву, потрібно вибрати сорт і розмір упаковки: вагою від 150 г до 1 кг. Замовлення відправляємо по Україні за посередництва компанії «Нова Пошта».

кава з Кенії купити в магазині New Tea

Купити каву з Кенії можна не тільки по інтернету: у Києві офлайн працює магазин New Tea, де можна скуштувати напій зі змолотих при вас зерен.

Як заварювати кенійську каву

image-old-man
Кенійську каву можна приготувати традиційним способом: у джезві, кавоварці чи кавомашині. Щоб відчути максимальний аромат напою, рекомендуємо використовувати альтернативні способи заварювання. Наприклад, у кемексі – це мініатюрна ємність, що складається зі скляної колби, лійки та конусоподібного фільтра. Заварювати Kenya каву слід у пропорції 1:17, тобто на 15 г кави необхідно взяти 250 мл води. Важливий нюанс: молоти зерна треба перед приготуванням напою, щоб аромат розкрився на повну силу.

Ця кава самодостатня, не потребує підсилювачів смаку у вигляді меду, цукру чи молока. Якщо хочете насолодитися неповторним смаком кенійської кави, купіть її в магазині New Tea.