Кава з Коста-Рики
Кава з Коста-Рики – ароматне золото з багатого берега
«Багатий берег» – так перекладається назва країни Коста-Рика з іспанської. Коли Христофор Колумб причалив до берегів Центральної Америки, то сподівався, що знайде тут багаті поклади золота, тому й дав нововідкритим землям таку назву. Золота, щоправда, тут не виявилося, проте весь світ сьогодні знає про інший скарб Коста-Рики – каву.
Рай для кави в Коста-Риці
Серед країн Центральної Америки вперше вирощувати каву почали саме в Коста-Риці. Розпочалося це наприкінці XVII століття, коли іспанці завезли до країни саджанці арабіки. Вже за пів століття костариканську каву почали експортувати до інших країн. На гроші, отримані від продажу кави, у Коста-Риці будували дороги та порти, тим самим створюючи умови для подальшого розвитку сільського господарства та, зокрема, кавової індустрії.
Теруар багатого берега
Грамотна державна політика протягом століть та унікальний теруар – головні умови процвітання кавової індустрії. Клімат країни самі костариканці називають благословенним. А для вирощування арабіки Коста-Рика підходить ідеально. Країна розташована на перешийку між Північною та Південною Америкою, омивається відразу двома океанами: Тихим та Атлантичним. Сезон дощів триває з кінця весни до зими, хоча зима в Коста-Риці – це лише назва: температура на рівнині не опускається нижче 20°С.
Ландшафт країни – це гори і плато. Кавові плантації розташовуються на гірських схилах висотою до 2000 м і в долинах, оточених горами, які захищають ніжні дерева арабіки від холодів і сильних вітрів. Клімат Коста-Рики можна назвати райським і для людей, і для кави: вранці світить сонце, а ввечері йдуть теплі дощі, тепло побережжя змінюється прохолодою гір, які від підніжжя до вершин вкриті тропічними лісами.
Чим відрізняється костариканська кава
У м’якому кліматі, на вулканічних ґрунтах Costa Rica кава добре росте і дає прекрасний урожай, який збирають залежно від регіону з вересня до лютого. На плантаціях трудяться 50 тисяч фермерів, урожай у гористій місцевості збирають як і раніше, тільки вручну.
Каву в зернах у Коста-Риці вирощують у шести районах:
- Тарацу: батьківщина міцної кави з кислинкою та присмаком шоколаду. Це найбільший за врожайністю регіон, третина кави в Коста-Риці – арабіка, яку вирощено в Тарацу.
- Центральна долина: на рівнинних плантаціях із вулканічними ґрунтами кавові дерева дають гарний урожай. Кава відрізняється збалансованим смаком із медовими нотками.
- Трес-Ріос: блакитнуватий відтінок зерен – фішка цієї кави. А завдяки вологим вітрам, які дмуть із кількох сторін цієї частини Коста-Рики, кава на смак стає більш насиченою та міцною, із фруктовими дескрипторами.
- Західна долина: вирощена тут арабіка приваблює багатогранним смаком, у напої можна вловити ваніль, шоколад, яскраву персикову кислинку, солодкість банану та меду.
- Туріальба: найстаріші у країні плантації розташовані в цьому районі. Рекомендуємо тим, хто шукає м’яку, збалансовану каву з Коста-Рики, купити арабіку, яку вирощено в Туріальбі.
- Брунка: місцевість на півдні Коста-Рики. Каву можна впізнати за бархатистим смаком із легкими фруктовими та цитрусовими нотками.
Способи обробки кавових зерен
Унікальні природні умови та спеціальна обробка зерен дозволяють отримувати каву найвищої якості, у тому числі з категорії спешелті. В Україні ви можете купити каву з Коста-Рики на сайті інтернет-магазину New Tea: ми далі розповімо, як оформити замовлення.
Види обробки кави:
- митий спосіб: замочування зерен у воді, очищення від верхньої шкірки та висушування. Зараз у Коста-Риці відмовилися від такої обробки через те, що вода, яку зливали після промивання зерен, викликала закислення ґрунту;
- напівмитий спосіб: верхній шар із зерен видаляють не шляхом миття, а за допомогою спеціального пристрою – демюсілятора. Щоправда, часто самі фермери цей метод також називають митим – fully washed, що призводить до плутанини при виборі кави з Коста-Рики, смак напою при цьому не змінюється;
- метод хані (honey): ще один різновид обробки, який є чимось середнім між сухим і мокрим способом. Він вважається фірмовим методом обробки кава Costa Rica, хоча був розроблений у Бразилії. Спочатку із зерен видаляють шкірку, залишаючи пачмент (м’якуш, целюлозу), а потім відправляють сушитися, поки рівень вологи в каві не знизиться до 12%. У результаті обробки кава втрачає кислинку, зате набуває солодкуватих (медових) ноток. Оброблену таким способом в Коста-Риці каву купити можна на сайті нашого магазину.
Види кави з Коста-Рики
Кавова промисловість Коста-Рики спеціалізується на виробництві арабіки. Найвідоміші сорти – бурбон, катура, вілла сарчі та катуаї. У країні суворо стежать за чистотою арабіки: щоб уникнути випадкового схрещування, донедавна в Коста-Риці було заборонено вирощувати робусту. Проте з 2018 року заборону було знято: культивувати робусту дозволили на рівнинних плантаціях окремо від арабіки, яка полюбляє висоту.
Як скуштувати найкращу каву з Коста-Рики
Навіть якщо ви зараз живете в Києві, можна розпочати ранок з кави з далекої Коста-Рики. Для цього потрібно каву з Коста-Рики купити в New Tea: найпростіше замовити на сайті. Ми пропонуємо різні сорти. Вам потрібно визначитись, яка кава буде вам до смаку:
- моносорт чи бленд;
- із вираженою кислинкою чи м’якіша;
- кава з Коста-Рики мелена чи в зернах.
У нашому магазині представлено каву з категорії спешелті та більш доступні за вартістю сорти, також дуже смачні. При оформленні замовлення зверніть увагу на розмір упаковки кави з Коста-Рики, ціна залежить від обраної ваги.
Максимум три дні – і кава у вас
Наш магазин працює в Києві, але якщо ви знаходитесь за межами столиці – це не привід відмовляти собі в задоволенні скуштувати першокласну каву. Купити каву з Коста-Рики можна на сайті, а ми надішлемо замовлення до будь-якого регіону України за посередництва компанії «Нова Пошта», через 1–3 дні ви отримаєте ароматну посилку.