«Як заново народився» – так часто говорять, коли виходять з парилки. Емпіричним шляхом десятків поколінь наших предків перевірено, що приємний і корисний ефект після лазні зростає в рази, якщо в парній пити трав'яний чай.
У чому сенс банного чаювання
Чаювання в лазні – така ж традиція, як березові віники або пірнання в ополонку з парилки. Навіть ті, хто не захоплюється фітотерапією чи ботанікою, знають, що в лазні неодмінно п'ються чаї з трав, а зовсім не міцні напої.
Однак багато хто навіть не замислюються над тим, навіщо в парній пити чай.
Причини наступні:
- Чай заповнює дефіцит рідини, адже в жаркій лазні тіло активно потіє і втрачає вологу. Газована вода, соки і тим більше алкоголь не впораються з цим завданням, навпаки, зневоднення тканин організму тільки посилиться.
- У чаї містяться корисні елементи, які під дією високої температури активно засвоюються організмом. Парадокс, але мінеральна вода для парної не підходить: надлишок мікроелементів шкідливий для суглобів і сечовидільної системи
- Чай після лазні допомагає позбутися від зайвих кілограмів, без фізичних зусиль: напій прискорює обмін речовин, виводить шлаки.
- Напій тонізує і розслаблює, в залежності від того, коли вживається і з яких трав приготований.
Банний лікнеп: який чай і коли пити в парній
Можна заздалегідь приготувати напій в термосі, але в ідеалі краще пити свіжозаварений чай: так отримаєте максимум користі.
Чай п'ють до і після парної. До того, як зайти в парильню, потрібен чай з тонізуючим ефектом, щоб на жарі не розморило. Для цього підходять чаї з шипшини, листя брусниці або полуниці.
У парній теж можна чаювати: напій з ягід і листя смородини, вишні, суниці, малини підсилює потовиділення.
А ось після лазні чай п'ють, щоб розслабитися і продовжити задоволення. Тому і склад відвару інший: м'ята, ромашка, звіробій, меліса, материнка.
Універсальний напій, багатий вітамінами і іншими корисними елементами, – чай на основі:
- обліпихи;
- шипшини;
- горобини;
- барбарису;
- кропиви;
- ожини.
Можна обмрати моночаї або заварювати купажі.
Правила чаювання
Щоб чаювання пішло на користь і в задоволення, слід знати і дотримуватися нехитрих правил:
- Настоюється чай 5-7 хвилин, не більше: адже ми вже знаємо, що міцний відвар для лазні не годиться.
- Стандартна порція: одна чашка об'ємом 200 мл за один прийом.
- Чай можна пити після кожного заходу в парну: пауза між порціями становить 30-40 хвилин.
- 1,5-2 літра – нормальний обсяг чаю, випитого в лазні, але тільки за умови, що немає захворювань нирок і серцево-судинної системи.
Трав'яний чай в лазні допоможе позбутися від хвороб і зайвих кілограмів, вгамує спрагу і підніме настрій. Чаювання – ідеальне доповнення до банного релаксу.