Чай – улюблений напій мільйонів і другий за популярністю у світі після води. Чай п'ють тисячі років, і за цей час у різних народів склалися певні звички та навіть традиції чаювання. З чим п'ють чай? У чистому вигляді або ж додають молоко, цукор і навіть спеції – у кожного народу своя відповідь на це запитання.
З чим п'ють чай на Сході
Китай – батьківщина чаю, у Піднебесній культивують чайні кущі й роблять цей напій уже п'ять тисяч років. Культура чаювання описана в літописах і збереглася до цього дня. Китайці – поборники чистоти чаю: Лу Юй ще у VIII столітті створив «Чайний канон», в якому згадав, що цей напій не можна змішувати з іншими добавками.
В Японії та Китаї вважається, що листовий чай чудовий сам по собі, і «забивати» оригінальні смак та аромат настою – просто злочин. Саме тому цукор або цукерки до китайського чаю – табу. Допускається створювати чайні купажі, додаючи до сухої листової заварки натуральні квіти і фрукти, наприклад, жасмин або пелюстки троянди.
Чай по-джентльменськи
У Старому світі чайні традиції запроваджують англійці, які першими з європейців приохотилися до цього напою. Five-o'clock – не просто чаювання, а ціла церемонія, з певним переліком продуктів, які подаються до столу.
З чим п'ють чай англійці:
- молоко: додається в напій;
- кусковий цукор;
- чайні сандвічі: несолодкі закуски у вигляді маленького тосту на 1-2 укуси з майонезом і слайсами огірка, помідора або редиски;
- випічка: мигдальні тістечка, печиво, бісквіти, а ще торт McVitie's – улюблений десерт принца Вільяма, торт із чорного шоколаду і ламаного печива.
Молоко – головний інгредієнт, з чим англійці п'ють чай. Молоко робить смак чаю більш лагідним і знижує тонізуючий ефект. Справа в тому, що казеїн (молочний білок) зв'язує чайний кофеїн – танін, тому чай з молоком можна пити і на ніч. Людям з підвищеною кислотністю також рекомендується додавати в напій молоко, такий чай м'якше діє на шлунок.
Чорний від зеленого різниться
Чорний і зелений чай – найпопулярніші види цього напою у світі. Незважаючи на те, що обидва види отримують з чайного листя, сорти відрізняються за ступенем ферментації та смаком. До того ж продукти, які вживають із цими чаями, теж різні.
Чорний чай, який у Китаї називають червоним, – це сильноферментований напій з яскравим, глибоким смаком. До чорного чаю додають шматочки лимону. Інша популярна добавка – мед, який часто називають корисною альтернативою цукру. Однак при температурі настою вищій від 40°С цінний фермент діастаза руйнується, і користі від меду в чаї не буде, тільки солодкість.
З чим п'ють зелений чай: араби додають до зеленого чаю листя м'яти, у спекотні дні настій охолоджують шматочками льоду і лимонним соком. Китайці не є прихильниками цукру, проте пропонують до чаю «вприкуску» цукати – зацукровані шматочки фруктів або ягоди.
В Індії та інших східних країнах до чаю додають спеції: імбир, кардамон, гвоздику, перець. Прянощі збагачують смак напою, надають йому нових відтінків, проте з незвички такий чай може не сподобатися.
Пуер – знаменитий витриманий чай з Китаю. Відрізняється від інших видів чаю тим, що з кожним роком витримки смак напою поліпшується. Настій терпкий, з «димними» нотками і горіховим післясмаком. Китайські чайні майстри вважають, що шляхетний смак напою не слід спотворювати іншими продуктами, тому будь-які продукти в поєднанні з пуером є недоречними. Європейці не настільки категоричні й радять, з чим пити пуер: терпкий смак чаю вдало підкреслюють сухофрукти і темний шоколад.
Листовий чай – самодостатній напій, а добавки до чаю – справа смаку і традицій. Тому з чим пити чай, кожен вибирає самостійно. Головне, щоб ці продукти не спотворювали оригінальні смак та аромат цього чудового напою.