Як правильно заварювати чай

Як правильно заварювати чай

Китайці готові витрачати години на чайні церемонії. І не заради забави. Китайські чаї потрібно заварювати проливами, адже тільки так розкривається їх глибокий смак і багатогранний аромат. А також зберігаються сотні корисних для організму людини хімічних сполук.

Що означає проливами? Це коли одну порцію чаю заварювати кілька разів в гайвані або більш сучасному гаджеті – ізіпоті, протримавши одну заварку від 10 секунд. Дуже захоплююче заняття. Крім того, якщо ви з народження дегустатор і гурман, то зможете вловити, що кожна заварка «звучить» по-новому.

Що буде, якщо заварити китайський чай за класикою у френч-пресі або у чашці? По-перше, це марнотратство. Адже замість 10 піал у вас вийде всього одна заварка. По-друге, від гіркоти і міцності цього чаю зведе зуби. По-третє, екстракція піде неправильно і вб'є всі корисні мінерали, амінокислоти і вітаміни. Вже не кажучи про вбивство самого смаку.

Спробуйте заварити один і той же чай в чашці і в спеціальному заварнику з кнопкою. Порівняйте смаки. Це як порівнювати піцу з супермаркету і піцу «Маргариту» з трушної сімейної піцерії в Неаполі.

Культура чаювання в Україні і Китаї

Багато хто ставиться до чаю занадто повсякденно: пакетик, 300-мілілітрова кружка, окріп. Чаї, які ми купуємо в магазині, в 99% випадків вирощені в Індії та Кенії. Для врожайності їх удобрюють хімікатами, а збирання і виробництво сировини повністю автоматизовані. Майже завжди в складі такого чаю є харчові ароматизатори та барвники. Так влаштований масовий ринок.

У Піднебесній все інакше. Мовчазні китайські фермери високо в горах збирають і обробляють чай вручну, використовуючи саморобне обладнання. Чаї повністю натуральні й дуже корисні. Якщо пити їх щодня, можна компенсувати втрату сил і позбутися хронічної втоми (ми перевіряли).

Збір чаю на плантаціях в Китаї

Фішка справжніх китайських чаїв в тому, у тому, що їх можна заварювати до 10 разів, щоразу відкриваючи для себе нові смакові відтінки.

Краса і чистота традиційної чайної церемонії. В усіх сенсах

Як ви вже зрозуміли, до чаю китайці ставляться з благоговінням. Вони вважають чайне дерево наймудрішою рослиною в світі, а чай – напоєм, здатним вгамувати спрагу і наситити душу «життєвим вогнем».

Традиційна чайна церемонія називається Гунфу Ча, що в перекладі на українську означає «найвище мистецтво чаю». Для цього ритуалу потрібні п'ять предметів: чайник, чахе, чахай, чабань, чашка. І триває він дві години.

Чайна церемонія в домашніх умовах

У Стародавньому Китаї кожний рух чайної церемонії мав підтекст і філософський зміст.

Саме дійство мало деякі особливості:

  • Перед церемонією людина повинна підготуватися внутрішньо. Звільнитися від негативних думок і знайти душевний спокій.
  • Чай потрібно вибирати відповідний настрою.
  • Вода повинна бути свіжою, взятою з джерела або струмка.
  • Посуд має зберігатися не на кухні. Чай заварювати на кухні теж не можна. Щоб сторонні запахи не вплинули на аромат.

Тільки дотримуючись цих правил, можна було пізнати дзен і заварити воістину чарівний чай.

Що з практичною частиною?

Як заварювати білий чай

Спочатку потрібно нагріти воду до 90–95°C, промити посуд і чай, злити першу заварку в чабань, налити гарячу воду до чайника і заварити чай. Потім перелити настій у чахай, а з чахаю розлити його у високі чашки з кришками. І тільки тепер можна пробувати цей фантастичний напій.

«Сенс чайної церемонії в тому, щоб очистити шість почуттів. Для очей є зв'язаний чай і квіткові композиції. Для носу – пахощі. Для вух – звуки окропу. Для роту – фантастичний смак. А для рук – чаїнки правильної форми. Чайна церемонія прояснює думки, коли вони затуманилися»,

– японський письменник Ямамото Цунетомо, «Хакагуре»

Чай без правил: хитрощі заварювання в ізіпоті

Усе це добре, але звідки в китайців стільки вільного часу на щоденні чайні церемонії?

А нізвідки. Вони так само працюють, як і ми (а то і більше), дбають про своїх дітей, спілкуються з друзями. Добре, якщо кілька разів на рік їм вдається приділити час традиційній чайній церемонії. Але навіть незважаючи на зайнятість, китайці не можуть відмовитися від правильного заварювання чаю. Тому вони придумали ізіпоти. Спеціальний посуд для заварювання чаю методом протоки. За допомогою цього однокнопочного посуду можна заварити чай так, як у традиційній чайній церемонії, але в 10 разів простіше і швидше (дивіться фотоінструкцію заварювання чаю в ізіпоті).

Правильний посуд для чаювання

На фото – чаювання в нашій чайній: набір SAG-08+ Sama Doyo. На задньому плані – чайна станція К-Кou з автоматичним зливанням води.

Усього чотири дії, і чай приготовано, як у церемонії

  1. 1. Відкрийте кришку і засипте 7–8 г чаю (півтори чайні ложки) у верхню колбу.
  2. 2. Залийте гарячою водою (85°C).
  3. 3. Через 10–20 сек. натисніть кнопку на кришці. Заварка зіллється в зовнішню посудину.
  4. 4. Першу заварку злийте в раковину (нею ви промили чайне листя). А другою і наступними можете насолоджуватися. З кожною заваркою збільшуйте час настоювання на 5–10 сек., враховуючи рекомендації до приготування різних сортів чаю.

Рекомендуємо пити китайський чай з мініатюрних піалочок і не поспішати. Тоді ви зможете насолодитися його шляхетним смаком. На думку китайців, ідеальний об’єм чашки чаю – 100 мл.

Как правильно заваривать чай - фото 1

Це скляні піали з подвійними стінками. Стильний і зручний посуд

Как правильно заваривать чай - фото 2

Піали ручної роботи з ісинської глини. Імітують за текстурою стебло бамбука

Щоб отримати в домашніх умовах воду з температурою 85°C, залиште окріп охолонути протягом 5 хв.

Саме так заварюють чай сучасні китайці. І традиції шанують, і час економлять. В Україні листовий чай заварюють у френч-пресах, що неправильно. Оскільки чай можна перетримати в гарячій воді – від аромату не залишається і сліду, а замість смаку з'являється гіркота.

Але тепер і у вас є унікальна можливість купити собі ізіпот будь-якого обсягу. Ми отримали ексклюзив для України у тайванського виробника чайного посуду Sama Doyo. І першими привезли в Україну їх і чайні станції K-Kou. Все це є в нашому каталозі.

Заварюйте чай у домашніх та офісних умовах точно так, як у традиційній чайній церемонії, але швидше в 10 разів. І насолоджуйтеся кожною миттю.

Усім добра!