Чорний плюс зелений – невдалий експеримент чи новий смак чаю

02.02.21
1176
Категорії
Зелений чай
Чорний чай
Мітки
#Як заварювати
Чорний плюс зелений – невдалий експеримент чи новий смак чаю

Чай – улюблений напій мільйонів людей на планеті, другий за популярністю після води. В Україні найбільше шанувальників у двох різновидів чаю: чорного і зеленого. У кожного напою є свої переваги: поки одні насолоджуються насиченим смаком чорних сортів, інші заварюють зелений чай. А якщо приїлися звичні смаки, то можна влаштувати гастроексперимент – зробити чайний купаж. Ось тільки чи можна змішувати зелений і чорний чай при заварюванні?

Чайні близнюки

Вибір чорного або зеленого чаю так само принциповий, як і питання «Ви любите собак чи кішок?». Насправді між цими видами напою більше спільного, ніж відмінностей. Сировину для виготовлення чорних і зелених сортів збирають з однієї рослини – чайного куща Camellia sinensis.

Різниця полягає в технології. Чайне листя для чорного чаю піддають більшому окисленню, в результаті чого виходить сильноферментований чай – ступінь окислення листя сягає 50%. У зелених сортах ступінь ферментації листя становить 3–12%. Відмінності в обробці чаю визначають вид готового продукту. При слабкій ферментації листя зберігає зелений колір, у чорному чаї листя темно-коричневе. Заварений настій зеленого чаю жовтий із зеленим відливом, сильноферментований напій відразу ж розпізнається за бурштиново-коричневим кольором чаю.

Чорний та зелений чай
Гастроексперимент: чорний + зелений чай

Чи можна змішувати чорний і зелений чай

Роздумуєте, чи можна змішувати зелений і чорний чай? Відповідь очевидна: звичайно, можна. Питання в іншому: чи потрібно? Чайні купажі створюють, щоб отримати нові відтінки смаку та аромату. Однак чорно-зелену гармонію здатні зруйнувати відмінності в органолептиці й технології заварювання цих різновидів чаю.

Домінантний чорний

Чай із листя, яке трохи ферментоване, приваблює своїм ніжним, ненав'язливим, вкрадливим смаком. Це напій для тих, хто любить насолоджуватися складними гранями смаку, відкриваючи дедалі нові й нові відтінки.

Чорний чай більш прямолінійний – глибокий оксамитовий смак відчувається з першого ковтка. При цьому терпкий напій багатий післясмаками: залежно від сорту можна вловити фруктові, шоколадні, горіхові й інші нотки. У купажі із зеленим чаєм чорний виходить на перше місце, заглушуючи смакові відтінки слабоферментованого «брата».

Нюанси заварювання

Ще один момент, який заважає «одружити» зелений і чорний чай, – температура заварювання. Справа в тому, що для того, щоб листовий чай зберіг корисні властивості та вийшов максимально ароматним і смачним, потрібна певна температура води при заварюванні. Температура нагрівання відрізняється для кожної групи чаїв. Так, для зелених сортів граничне нагрівання води – 80°С. Для чорного чаю воду нагрівають до 85–95°С.

Відрізняється і тривалість заварювання чаю. Якщо напій готується методом проливу, то зелені сорти настоюють 10–20 секунд, а чорні чаї – 30–45 секунд. Виходить, що в одному чайнику або чорний чай не встигне заваритися, або зелений чай «перестоїть» і гірчитиме.

Дарджилінг
Базовий
Базовий
Дарджилінг
50 г
  • 25 г
  • 50 г
  • 100 г + 5 г
  • 200 г + 10 г
115 ₴
Сиху Лунцзин
Криниця дракона
Базовий
Базовий
Сиху Лунцзин
50 г
  • 7 г
  • 25 г
  • 50 г
  • 100 г + 5 г
  • 200 г + 10 г
245 ₴
Шу пуер «Подарунок весни»
50 г
  • 7 г
  • 25 г
  • 50 г
  • 100 г + 5 г
  • 200 г + 10 г
135 ₴
Дунтин Бі Ло Чунь
Смарагдові спіралі весни з Дунтину
Базовий
Базовий
Дунтин Бі Ло Чунь
50 г
  • 7 г
  • 25 г
  • 50 г
  • 100 г + 5 г
  • 200 г + 10 г
280 ₴

Добрі сусіди: які групи чаїв поєднуються одна з одною

Зелений чай вдало поєднується з іншими слабоферментованими сортами: світлими улунами, білими та жовтими чаями. Збагатити смак чаю можна шматочками фруктів, ягодами і квітами. Компанію чорному чаю складуть такі самі «суворі» темні улуни або пуери.

Отже, відповідь на запитання «Чи можна змішати чорний і зелений чай?» є позитивною. Однак поєднання є спірним через смакові відмінності й технології приготування. Проте можна експериментувати, наприклад, змішувати чай не в рівних пропорціях, а взяти дві частини чорного чаю і одну частину зеленого.

Ще по темі
Жовтий єгипетський чай: як заварювати
Єгипет країна кольору сонця: спекотні пляжі, піщані піраміди, жовтий чай хельба. Цей напій такий же традиційний для єгиптян, як улун для китайців або мате для аргентинців. По суті, це і не чай зовсім, адже в ньому немає листя чайного куща, а тільки насіння пажитника або хельби.
єгипетський чай: як заварювати
Як заварювати пресований пуер
Пуери – знамениті китайські чаї. Цьому напою вже понад 3000 років. Чай-мандрівник, що долав тисячі кілометрів шляху на спинах коней у купецьких караванах.
Пуер заварювання
Чай кудін: корисні властивості та заварювання
Зелені та червоні чаї, пуери та улуни сьогодні популярні не лише в Китаї, але й серед поціновувачів цього напою в усьому світі. А ось інший китайський різновид чаю – кудін – відомий значно менше. Тим часом про цілющі властивості «гіркої сльози» у Піднебесній знали ще два тисячоліття тому.
Чай кудін
Що таке Ян-Ча?
Ян-Ча (йє-ча) (岩茶-yan — це правильне написання на ханю-піньїнь, але відтворюється трохи ближче до «йєнє»). Означає «стрімчаковий чай», і його так називають через скелястий грунт стрімчаків, місць, де він історично росте. Мы говоримо про район Wuyishan (Уі-Шань) («шань» —значить гора) провинція Фуцзянь в Китаї.
Стрімчакові чаї Китаю
Каркаде: властивості і рецепти приготування
Мальва Венеції, суданська троянда, напій фараонів і, звичайно, каркаде — так називають знаменитий кислуватий напій рубінового кольору. Назв багато, а продукт один: настій роблять із сушених пелюсток гібіскусу, або розели.
Чай із суданської троянди
Як заварюють чай у Китаї
Чай – улюблений напій мільярдів людей. У кожній країні – свої правила чаювання: тайці додають у настій молоко, вершки або аніс, американці вважають за краще охолоджений чай з льодом, французи доливають апельсиновий сік і коньяк.
Традиційне китайське чаювання
Як правильно пити зелений чай
Складно в це повірити, але є люди, які не вміють правильно пити китайський зелений чай. Тому ми підготували невеличкий лікнеп, який допоможе початківцям уникнути типових помилок.
Як правильно пити зелений чай
Як заварювати чорний улун Да Хун Пао
«Да Хун Пао», чи «Великий червоний халат», – найпопулярніший темний улун. Входить до десятки знаменитих чаїв Китаю. Його обожнюють хіпстери, репери та інша прогресивна молодь.
Темний улун Да Хун Пао