image-nature
image-nature

Улун – це не окремий сорт, як прийнято вважати, а ціла лінійка китайських напівферментованих чаїв.

30 приголомшливих смаків і ароматів. Вони відрізняються унікальною технологією обробки чайного листя.

Чаїнки улуна скручуються в щільні кульки, які при заварюванні красиво розпускаються в цілісні листки.

У нашому каталозі зібрано виключно якісні сорти з відбірної сировини. Без ламаних частин, гілок і смітинок.

 

Легенда про улуни

За давньою китайською традицією хочеться почати з легенди. У Піднебесній дуже люблять міфи і легенди. Чаю присвячені десятки легенд, і більшість із них – про улуни.

Найпопулярніша – родом із провінції Аньсі й розповідає нам про відважного мисливця на прізвисько Ву Лун (Чорний дракон). Одного разу в прекрасний весняний день під час полювання чоловік натрапив на чайну плантацію. Він почав збирати чайне листя, як раптом побачив величезного оленя. Мисливець закинув зібране листя у свою сумку і кинувся в погоню. Під час епічно довгої погоні чайне листя в сумці Ву Луна сильно зім'ялось і почало ферментуватися. Полювання в результаті увінчалось успіхом.

Задоволений та із здобиччю мисливець повернувся додому, висушив чайне листя і заварив із нього настій із небаченим ароматом. Так і з'явився новий сорт – улун, який назвали «Чорним драконом» на честь того самого мисливця Ву Луна.

чайна церемонія
Чайна церемонія в Стародавньому Китаї
Як проводили чайну церемоній
Китайська чайна культура

На початку XVII століття чай улун був привезений на європейський континент і відразу ж закохав у себе жіночу половину багатої знаті. Сама Єкатерина Браганська, португальська принцеса і дружина короля Англії Карла II Стюарта, була в захваті від улуна, який їй привозили з Китаю через Бомбей – місто, яке входило до її приданого. Ціна чаю улуна на той час була дуже високою для незнатних людей. І тільки в середині ХIХ століття «улунський чай» став частим гостем щоденного чаювання в багатьох англійських сім'ях. В Європі прийнято називати бірюзовий чай як «оолонг».

В Україні напівферментовані бірюзові чаї з'явилися на слуху всього кілька десятиліть тому. Що не дивно, адже за часів СРСР населення пило в основному грузинський, азербайджанський і краснодарський чорний чай. Ціна чаю не відігравала особливої ролі – якихось особливих чаїв при Совєтах просто не було, а ті що привозилися, часто змішувалися з вітчизняними, щоб підвищити якість цих радянських чаїв.

А нині

Улун, він же оолонг, він же улунь і навіть (зовсім неправильно) «улунський чай» виробляють у Тайвані та у двох провінціях – Гуандуні та Фуцзяні (Китай). Це південна частина країни. Кліматичні умови в них схожі.

Може, ви чули термін «гуандунські улуни». Це знаменитий темний улун Фен Хуан Дань Цун. Його виробляють тільки в одному місці на планеті – у провінції Гуандун. Цей чай має унікальний аромат і неповторний смак.

У чайному листі у процесі його формування зароджуються ефірні масла. В китайських улунах міститься більше ароматичних масел, ніж у будь-яких інших сортах чаю. Відповідно, ціна китайських улунів залежить від унікальності сорту і того, де і в яких умовах був вирощений чай.

У провінції Фуцзянь роблять світлі та темні улуни.

Десь тут знімали «Аватар»

Провінція Гуандун: тут вирощують улуни
Провінція Гуандун
Провінція Фуцзянь: тут вирощують улуни
Провінція Фуцзянь

Далі читайте:

  • як виробляють улун у Китаї;
  • як відрізнити темний улун від чорного чаю, а світлий – від зеленого;
  • що таке молочний улун, і як він пов'язаний із молоком;
  • як заварювати чай оолонг у домашніх умовах;
  • про користь чаю оолонг.

Як роблять китайський чай улун?

За ступенем ферментації улун знаходиться десь посередині між зеленими і чорними чаями (ферментація – 40–60%). Він відрізняється абсолютно особливою технологією виробництва.

  1. Фермери збирають зріле чайне листя на плантаціях високо в горах. Урожай привозять на мануфактури..
  2. Розкладають листя тонким шаром (у кілька сантиметрів) на спеціальні полотнища. Провітрюють його 4–6 годин під відкритим небом.
  3. На ніч прибирають сировину в прохолодне приміщення.
  4. До ранку проходить стадія ферментації. Фермер весь цей час акуратно ворушить і перебирає листя, намагаючись не пошкодити його.
  5. Вранці сировину кидають у розпарені до температури 150°С центрифуги. За 5–7 хвилин листя втрачає свою форму і стає зів'ялим.
  6. Потім його занурюють у спеціальний прес-верстат і безжально мнуть протягом 10 хвилин. Листя виділяє сік та активно окислюється. Аромат при цьому стоїть запаморочливий – у 100 разів сильніший від запаху свіжоскошеної трави.
  7. І останній етап підготовки сировини – сушка у величезних шафах. А потім – скручування готового листя в щільні кульки.
Висушування чаю в Китаї
Так народжується китайський чай улун (світлий)
Висушування чайного листя
Ферментація чайного листя

Щоб перетворити світлий улун на темний, потрібно не менше 10 годин коптити його на слабкому вогні (бажано, на деревному вугіллі). Саме завдяки цій стомлюючій процедурі під назвою хунпей чай стає темним і таким смачним.

Світлий і темний улун: відмінності

СвітлийТемний
Інтенсивний зелений колір чаїнокКоричневий колір чаїнок
Прозорий, із золотистим відтінком настійНастій коньячного кольору
В ароматі уловлюються польові квіти і бузокВ ароматі відчувається характерна пряність
Сферичне скручування листківПоздовжнє скручування листя
Швидко псується. Його потрібно зберігати в холодильнику при температурі -18°СоСПотрібно зберігати в сухому місці при кімнатній температурі

Купити справжній китайський світлий улун в Україні – це як виграти в лотерею. При неправильній температурі зберігання світлі бірюзові чаї псуються практично миттєво. Тому їх непросто привезти з Китаю і Тайваню. Ми веземо улуни виключно літаками, у холодному трюмі. В New Tea ви можете купити китайський чай улун, і це буде свіжий чай.

3 відмінності світлого улуну від зеленого чаю

  1. Форма листка. Улуни пресують у верстатах, тому їх листя завжди зім'яте. У зелених чаїв листя цільне (майже завжди).
  2. Аромат. У настоях улуну можна вловити нотки бузку, крапель дощу, польових квітів. Так пахне весна. Зелені чаї – з насиченим, досить різким трав'янистим запахом.
  3. Смак. Спробуйте кілька сортів улунів, а потім зелений чай. І ви відразу зрозумієте, хто є хто.
Улун Те Гуань Інь
Світлий улун
Зелений чай
Зелений чай

Дехто плутає темні улуни з чорними чаями. Це даремно. Для виробництва улуна використовують супервелике зріле листя, а для чорних чаїв – флеш і тіпси. Аромат у перших – пряний, доволі терпкий, а в других – м'який, із шоколадними нотками.

Темний улун
Темний улун
Чорний чай
Чорний чай

Тепер ви станете справжнім гуру в світі улунів і зможете відрізняти сорти безпомилково. Правда ж?

Чай-блокбастер – молочний улун

На чай «молочний улун» з плантацій стоїть черга з клієнтів

image-old-man
Молочний улун – це група чаїв слабкої або середньої ферментації, ароматизованих штучними молочними, вершковими, карамелевими, шоколадними ароматизаторами. Насиченість смаку і характер запахів залежить від інтенсивності ароматизації.

Що потрібно знати про молочний улун

  1. Якщо в назві китайського чаю є словосполучення «Най Сян» («молочний аромат»), значить, це молочний улун.
  2. Молока в Китаї немає. Чаїнки не поливають молоком. Також не змішують із сухим молоком і цукром. Усе набагато простіше. Вони обробляються спеціальними ароматизаторами.
  3. Якість залежить від сировини. Для основи молочного улуну використовують і добірні великі листи, і низькосортну сировину. У нас можна купити улун тільки преміум-якості.
  4. У чому секрет популярності. Справжній чайний лист в ароматичній «обгортці» більш багатий смаковими відтінками та обертонами.

А тепер для аналогії. У чайній культурі молочний улун займає таке саме місце, як совіньон у Франції. Це популярний молодіжний напій з ефектом, що бадьорить (на відміну від совіньйону, улун тонізує). Спробуйте самі!

Оолонг
Заварювання китайських улунов

Як заварювати улун у домашніх умовах

Світлі улуни слід заварювати водою з температурою 80–85°С. Темні – майже окропом (90–95°С). Визначити температуру води можна термометром або приблизно (нічого страшного, якщо вода буде трохи холоднішою).

image-old-man
Лайфхак. Щоб отримати температуру 85°С без термометра або спеціального термопота, залиште чайник, який щойно закипів, на 5 хвилин з відкритою кришкою.

Для заварювання улуну вам знадобиться всього одна посудина – ізіпот Samo Doyo.

  1. Засипте чай у ситечко (приблизно 1 столову ложку).
  2. Залийте на ⅔ водою.
  3. Через 10–20 секунд натисніть кнопку на кришці. При цьому настій виллється в чахай.
  4. Першу заварку злийте. Вона підходить тільки для омивання чаю і посуду.
  5. Друга заварка – перша дегустація чаю.

Хороші улуни розкривають свій справжній смак до третьої-четвертої заварки. Кращі сорти витримують 15–18 заварювань.

Як заварювати правильно китайський чай

Купити чай улун у Києві, а такожз ізіпот Samo Doyo можна в нашому каталозі або в чайній New Tea.

У чому сила оолонга та улуна?

«Улунський чай» наповнює чаємана неповторним дивним ароматом та водночас заспокоює, дарує радість. Під час такого чаювання вся щоденна суєта відходить на другий план, розкриваються таємні куточки свідомості. Простими словами – улун робить нас щасливішими.

Якщо говорити не про духовну, а про фізичну силу оолонга, то його міць – у хімічному складі.

Унікальні кліматичні умови дозрівання чагарників і спеціальна обробка зібраного врожаю формують унікальний склад чаю. Купити улун – отже, подарувати собі здорову дозу антиоксидантів, вітамінів, яких бракує, і дубильних речовини (танінів), а головне – ефірних масел.

Улун – це корисна бомба з ефірних масел.

Ефірні масла зароджуються в чайному листі у процесі його формування. В китайських улунах міститься більше ароматичних масел, ніж у будь-яких інших сортах чаю. Ви можете купити найкращі сорти чаю оолонг із доставкою по Києву та Україні й насолодитися витонченим смаком і неперевершеним ароматом у себе вдома.

Улун

І наостанок розкриємо вам секрет. В улуні міститься найбільша кількість антиоксидантів порівняно з усіма китайськими чаями. Купити оолонг – отже, подарувати собі здорову дозу антиоксидантів і недостатніх вітамінів..

Чим корисне щоденне чаювання:

  • сповільнює старіння організму;
  • бореться з атеросклерозом судин, виводить холестеринові бляшки;
  • є профілактикою інфарктів та інсультів;
  • прискорює обмін речовин;
  • активізує роботу мозку;
  • покращує стан шкіри і волосся.

Рекордсмен за вмістом антиоксидантів

 

Улун проти зайвої ваги: бій без правил

Цей фантастичний чай не має калорій і збуджує сильний апетит. І якщо не піддатися почуттю голоду, а займатися при цьому спортом, ви спалите набагато більше калорій, ніж ті, хто п'є звичайну воду.

Пийте улун і будьте здорові! Всім добра.