Обирати тільки між зеленим або чорним чаєм – це як бачити лише чорне або біле: ніяких відтінків, уважають китайці. Адже в Китаї існує шість груп чаїв, десятки сортів, і в кожного – свої неповторні смак та аромат.
Улуни – золота середина китайських чаїв. Пропонуємо спробувати світлий улун – вишуканий чай із ніжним переливчастим ароматом і глибоким смаком.

Будь на світлій стороні

У Піднебесній світлі улуни відносять до «спокійних» чаїв, які відповідають енергії ян: сонцю, теплу і світлу. Спочатку «ян» означало «сонячний, південний схил гори», що на 100% відповідає світлим улунам, адже цей чай родом із гірських схилів на півдні провінції Фуцзянь. Також сорти світлих улунів роблять у провінціях Гуандун, Аньхой і на Тайвані.

Як і п'ять століть тому, щоб зробити світлий улун, із чайних кущів обривають соковите, зріле листя, по 3-4 листочки з кожної гілки. Збирають урожай у травні, листя залишають на бамбукових підносах підв'ялюватися на сонці, а потім перекладають у кошики, мнуть і ферментують. Головна відмінність світлих сортів від темних – ступінь ферментації: для отримання слабоферментованого чаю окислення чайного листа зупиняють на 15–40%. Для цього сировину поміщають у печі на просушування. Готовий продукт скручують, сортують, фасують і відправляють на ринок.

Світлий улун на смак і колір

Світлий улун у Китаї часто називають бірюзовим чаєм, оскільки скручене в кульки листя залишається смарагдово-зеленим, з ледь помітним блакитним відтінком. Такий заварений чай є прозорим, жовтувато-зеленим, нагадує зелений чай.

Проте коли скуштуєте справжній бірюзовий чай, то вже не сплутаєте із зеленими сортами. На смак світлий оолонг – аристократ: витончений, вишуканий, з ледь відчутним вершковим або фруктовим післясмаком. Аромат улунських чаїв є яскравим, з переливами, але ненав'язливим.

Світлий улун на смак і колір
Улуни – золота середина китайських чаїв
cвітлий улун
Світлий улун у Китаї часто називають бірюзовим чаєм

Найкращі представники династії світлих улунів

Улуни – велика чайна сім'я, яка налічує близько двох десятків сортів. Серед світлих оолонгів найбільш популярними є такі сорти:

  • Те Гуань Інь, або «Залізна Богиня Милосердя», – світлий улун, який за смаком і ароматом нагадує свіжий квітковий мед. Найвідоміший улун із півдня Фуцзяні.
  • Молочний улун – сорт 2 в 1: у чаї явно відчувається молоко, хоча ніякої рідини, окрім води, в напої немає. Характерний вершковий присмак у чаї створюється ще на етапі виробництва: під час сушіння до чайного листя додають спеціальні ароматизатори. Молочний улун із добавками роблять переважно на Тайвані.
  • Хуан Цзінь Гуй – ніжний світлий улун з ароматом кориці. Ще один оригінальний сорт із чайної провінції Фуцзянь.

А ще в Китаї люблять експериментувати зі смаками і робити ароматизовані чаї. Проте йдеться не про синтетичні добавки, світлий улун «тюнінгують» шматочками сушеної полуниці, пелюстками османтусу або троянд, квітами жасмину тощо.

Україна теж переймає традиції китайського чаювання: тепер купити оригінальні сорти світлого улуну можна й у нас. Для цього потрібно заїхати до чайної New Tew (Київ) і продегустувати обраний улун, який ми привезли з Китаю чи Тайваню. Інший варіант: обрати і замовити на сайті сорт, що сподобався, ціна за 50 г чаю – від 95 грн. Обирайте і насолоджуйтесь, адже світлий улун ідеально підходить для романтичного та затишного чаювання.