Японський чай

image-nature
image-nature

Японський чай – мистецтво жити красиво

Ви готові відвідати Японію? Пропонуємо відволіктися від повсякденних справ і зануритися в атмосферу гармонії та умиротворення, як монах-буддист, який спостерігає схід сонця над горою Фудзі. І не переймайтеся, що Країна сонця, що сходить, знаходиться за тисячі кілометрів від Києва: перед вами димить свіжозаварений японський зелений чай, і подорож починається.

Справжній японський чай – це hand made

Чай з Японії впізнаєш з першого ковтка, настільки самобутній та оригінальний смак у цього напою. Тим часом, спочатку чай був завезений на острови монахами-мандрівниками з Китаю ще у VIII столітті. За 13 століть з'явились японські види чаю і дбайливо зберігаються традиції власної чайної церемонії.

image-old-man
В основі китайської чайної церемонії – конфуціанська філософія, японці ж привнесли в ритуал принципи буддизму. Для японця чаювання – це насамперед можливість розслабитися, відчути безтурботність, «об'єднати серця» з тим, з ким чаюєш.

Японські чаї, як і сотні років тому, вирощуються на плантаціях островів Хонсю, Сікоку і Косю. Японія, її клімат і ландшафт ніби спеціально створені для чайних кущів: плантації оточені горами і ріками, обдуваються морським вітром, вранці потопають у туманах і росі. Найзнаменитіша чайна провінція – Сідзуока: половина сортів вирощується тут. Чайне листя збирають із кущів три рази на рік: пізньою весною і влітку – в липні та серпні.

Урожай для виготовлення елітних видів чаю збирається вручну, навіть секатори не використовуються, щоб через контакт металу з листям не спотворився смак напою. За день збиральниця (традиційно урожай збирають жінки) встигає зібрати до 15 кг чайного листя, з яких виходить всього 1–2 кг чаю. Справжній японський чай – преміальний продукт, виготовляється в обмеженій кількості, тому ціна на нього не може бути низькою.

Заварювання японського чаю

Види японського чаю: сенча, матча та інші

У Країні сонця, що сходить, не вирощують звичні нам чорні чаї, чай японський – це виключно зелені неферментовані сорти. В Японії чайне листя піддають більш щадній обробці: обдають парою, а не прогрівають у котлах, як це роблять китайці; завдяки такій «делікатній» технології напій зберігає насичений смак і максимум корисних речовин.

Японські чаї – найпопулярніші види:

  • Матча – смарагдовий порошок, схожий на васабі, а не на звичайний чай. Молоденькі зелені листочки дуже дрібно перетираються в яскраво-зелену субстанцію, виходить гарний «нефритовий» чай. Матча – класичний японський зелений чай, головний «герой» чайної церемонії. Смак чаю солодкуватий, тому його не тільки п'ють, але й додають до десертів, роблять з ним морозиво.
  • Сенча – просто хіт, найвідоміший японський чай у світі. Листя не подрібнюють, а обробляють парою та висушують. Заварений настій золотаво-зеленого кольору, з терпким смаком і чудовим свіжим ароматом.
  • Ходжича – нестандартний зелений японський чай: пропарене листя злегка обсмажують, щоб зменшити вміст кофеїну. Виходить червонувато-коричнева заварка, яка в настої стає карамельною. Смак ходжича – це щось: витончений, із легкими горіховими і ванільними нотками.
  • Генмайча – японський чай 2 в 1: чайне листя, змішане з обсмаженим рисом. Несподіване, але дуже вдале поєднання, що додає напою оригінального горіхового смаку. Смачний і доступний за ціною напій полюбляють усі: від пересічних японців до представників імператорського дому.
  • Ґьокуро, або «нефритова роса», – найдорожчий японський чай. Сорт легко впізнати за скрученими темно-смарагдовими листочками, що нагадують соснові голки. Продукт преміумкласу, відрізняється солодким смаком. Фішка ґьокуро – морський аромат за рахунок того, що чайне листя пропарюють разом із водоростями. Справжній ґьокуро – рідкість в Україні, однак купити японський чай з ароматом морського бризу можна у New Tea, ми привезли трохи, тільки для своїх.
японське чаювання
Зелений японський чай

Японський зелений чай – «чай для геніїв»

Чай ґьокуро самі японці називають «напоєм для геніїв», оскільки чай чистить судини головного мозку, покращує кровообіг і стимулює розумові процеси. Але крутіший за всіх у цьому плані – чай-порошок матча: вміст антиоксидантів у 137 разів вищий, ніж в інших зелених сортах.

Чим ще корисний японський зелений чай:

  • заспокоює і розслабляє;
  • покращує пам'ять і концентрацію уваги;
  • підвищує працездатність;
  • зміцнює імунітет;
  • знижує рівень шкідливого холестерину.

Як заварювати японський чай

У заварюванні японського чаю є загальні правила і нюанси, що залежать від виду напою. Японські чаї готують так:

  1. Заварювальний чайник попередньо підігрівають або обдають окропом.
  2. У чайник насипають заварку. Порція залежить від міцності та сорту чаю. Наприклад, сенча і ніжного матча (усутя) беруть 2 г на 150 мл, для койчі – міцного матча – потрібно 4 г заварки. Рисового чаю та ґьокуро потрібно 5–7 г на 150 мл води.
  3. Наливають воду, нагріту до 60–90°С (температура залежить від виду чаю). Краще використовувати м'яку воду, для цього її спочатку заморожують, а потім підігрівають.
  4. Настоюють чай від 30 секунд до 2 хвилин. Матча заварюється один раз, листові японські чаї готують проливами, заливаються водою 3–5 разів, ґьокуро заварюється до 8 разів.

Японські чаї – гордість колекції New Tea

Японія ближче, ніж здається, адже купити японський зелений чай, який зустрічав світанок із видом на Фудзіяму, можна і в Україні: прямо на цій сторінці або в чайній New Tea на Мінській, якщо ви зараз у Києві. Бажаєте скуштувати матча або імператорський ґьокуро, заварити класичний японський чай або генмайча «Попкорн» із рисом? У нас є напої на будь-який смак чи бюджет. Смачного, або «ітадакімасу», як кажуть в Японії!

Чай матча, японський
Чай японський, гейнманча

Популярні запитання про японський чай

Як вибрати японський чай?

Якісний листовий чай не містить лому, листочки цільні, рівномірно забарвлені, без бурих плям, прілості. Чай матча – дрібнодисперсний розсипчастий порошок, зеленого кольору, не тьмяний, без жовтизни. Чаї зберігаються і продаються в герметичній непрозорій упаковці при температурі -18°С.

Який чай п'ють японці?

image-old-man
Матча, сенча, ходжича, генмайча – із категорії «традиційний японський чай», купити який можна і в інших країнах. А ще японці полюбляють конача та банча – ці види виготовляються з низькосортного чайного листя, тому коштують дешевше. При цьому в них менше кофеїну, проте смак у них чудовий, такі сорти підходять для щоденного чаювання.

Температура заварювання японського чаю

Порошковий чай матча заварюється водою, підігрітою до 70°С, сенча готується при температурі 80°С. Для ходжича, генмайча і ґьокуро потрібна гарячіша вода – 90°С.