Білий чай

Сортировать

Справжні білі чаї родом із селища Фудин (провінція Фуцзянь). Це мальовниче село з неймовірними краєвидами вважається місцем походження білого чаю. Першоджерелом.

Місцеві жителі впевнені, що вирощені в інших провінціях білі чаї – не варте уваги наслідування.

У нашому каталозі – найпопулярніші сорти білого чаю. Усі вони збираються саме в Фудині.

Білі чаї – особливі. Вони м'які на смак, ніжні, легкі. Ви не зможете здивувати ними хлопців з району чи випадкового перехожого. Але вибагливого чайного гурмана підкорите миттєво.

Все про білий чай

Колись білий чай заварювали китайським імператорам. Дозволити собі цей напій могли лише багачі. Аристократія цінувала його за вишуканість смаку. А також за те, що він прояснює розум та оздоровлює організм.

Чайна культура в Китаї почалася з білого чаю. Першому сорту з Фудин уже більше 880 років, іншим спеціально виведеним сортам – 100–150 років.

Чайна плантація в Китаї

Білий чай окислюється мінімально (5–7% ферментації). Основна ідея полягає в тому, щоб зберегти чайне листя у природному вигляді, щоб не втрачати вітаміни та інші корисні речовини. Саме тому сировина проходить мінімальну механічну і термічну обробку, навіть не скручується.

Білий чай отримав свою назву завдяки чайним брунькам, які суцільно вкриті тисячами білих ворсинок.

Як народжується білий чай

1. Збирання

Чайні плантації розташовані на гірських схилах (на висоті 1000–2200 метрів). Для білого чаю придатні наймолодші верхні листочки (один або два). Їх збирають лише раз на рік – на початку квітня рано вранці (з 5:00 до 9:00).

Як відбувається збирання і виробництво білого чаю
Виробництво білого чаю

Китайські жіночки збирають свіже листя, а мовчазні люди похилого віку розкладають їх на просушку просто на вулиці.

Це цікаво

Збиральницям заборонено напередодні вживати часник, цибулю, прянощі, алкоголь, щоб запах не зіпсував аромат чайного листя.

Якщо в день збирання сонячна погода змінюється на вітряну або дощову, то вся сировина псується, а купити білий чай буде ще важче і дорожче.

2. Обробка

Зібране листя висушують під відкритим небом, періодично поміщаючи в тінь для підв’ялювання. Потім сировину висушують у печі, групують і фасують у герметичні пакетики. І все. Чай готовий.

За ручного сортування найкращі чайні бруньки ідуть на Бай Хао Інь Чжень, бруньки і другий лист стають чаєм Бай Му Дань, а залишки – Шоу Мэй и Бай Лун Чжу.

Оскільки весь білий чай виготовляється з відбірної сировини, то всі чотири сорти вважаються елітними.

Це цікаво

Білий чай не можна пити відразу після пакування на плантації. Він повинен «дійти» протягом місяця.

Згодом білий чай поліпшується за рахунок хімічних процесів, що відбуваються в листі.

Якщо через негоду листя сушилось у спеціальних шафах, воно стає дуже низької якості, тому ціни на нього падають.

Вік має значення

Історично в селі Фудин склалася традиція витримування чаї від двох до чотирьох років. За цей час чай змінюється, як дорогий марочний коньяк. Його смак стає більш насиченим, аромат – багатшим, а колір настою темнішає. Єдине «але» – щороку такий чай додає 30% у ціні.

Витримані чаї: пуер, улун, білий чай

Ви можете самі порівняти свіжозібраний і 4-річний чай, тоді зрозумієте, про що йдеться. Для цього не обов'язково купувати витриманий китайський білий чай. Купіть 2-3 пачки улюбленого сорту, пересипте його в папір, згорніть рулоном, покладіть до книжкової шафи (ближче до класики) і забудьте про свій скарб на чотири роки.

У 2024 році вас чекають дивовижна подорож у часі в далекий 2020й і новий смак улюбленого напою. Спробуйте, це надихає.

Смак, аромат і користь

Білі чаї з Фудина мають тонкий аромат і ніжний смак з квітковими, фруктовими та медовими нотками. До цього чаю потрібно дорости. Курець, наприклад, не зможе повністю оцінити багатство смакових відтінків цього фантастичного напою.

Листя не піддається механічній і термічній обробці, тому білі чаї дуже корисні.

Білий чай: як заварюватиБілий чай Срібні голки

У свіжому листі містяться вітаміни С, В1 і Р, а також величезна кількість антиоксидантів. Ці речовини борються з раковими клітинами, зміцнюють стінки судин, допомагають організму засвоювати кальцій. Також вони покращують стан шкіри і волосся. У США навіть продають екстракт білого чаю в капсулах для схуднення (звичайно, у США багато чого продають).

Ніжний чай із сюрпризом

Білий китайський чай у настої дуже світлий і настільки м'який на смак, що створюється відчуття, ніби в цьому напої немає теїну – чайного кофеїну. Однак перше враження оманливе: в одній чашці міститься 2,8% кофеїну, більше тільки в чорних чаях.

Унікальне поєднання – слабка ферментація та високий вміст теїну – м'яко діє на організм: бадьорить і при цьому зміцнює судини та серце. Проте навіть якщо ви у захваті від білих сортів чаю, занадто захоплюватися напоєм не слід: максимум 2-3 чашки на день, інакше може піднятись артеріальний тиск.

Білий китайський чай: як правильно заварити

Білі сорти – представники не мас-маркету, а чайної еліти: на оригінальний білий чай ціна стартує від 500–1000 грн за 100 г. Аристократичний напій вимагає делікатного поводження, адже навіть одна неправильна дія при заварюванні здатна зіпсувати тонкий смак чаю.

Розкриємо головні секрети приготування білого чаю. Перший момент – посуд. У Китаї цей напій заварюють у гайвані – спеціальній чашці-заварнику. Підійде також чайник із глини, порцеляни або скла.

Ще один нюанс – температура води. Запам'ятайте: окріп «вбиває» чай – його смак і аромат. Вода, нагріта до 80–95°С, як для приготування пуеру або чорного чаю, теж не годиться – занадто гаряча. Оптимальна температура води для слабоферментованого чаю – 60–70°С. Вода потрібна м'яка, без домішок, точно не з крана. Кришталево-чисте джерело сьогодні складно знайти, тому компромісне рішення – негазована бутильована вода.

Окрема тема – заварювання:

  • у чайник покласти заварку: 5 г на 150–200 мл води;
  • залити гарячою водою, почекати 5–10 секунд і злити;
  • знову налити воду в заварник, настоювати 15–20 секунд;
  • готовий настій налити в чашки.

Білий чай можна заварювати 3–5 разів, тільки час заварювання щоразу збільшується на 20–30 секунд.

Холодне заварювання

Альтернативний варіант приготування білого чаю. Сухе чайне листя залити охолодженою кип'яченою водою і залишити на 4–6 годин або на ніч. Виходить дуже ніжний освіжаючий напій, за смаком нагадує березовий сік. Холодний білий чай – ідеальний варіант для жарких днів у Києві, крім того, «холодне заварювання» зберігає максимум корисних речовин у чайному листі.

Як зберігати білий чай

Білий чай у сухому вигляді зберігається роками, але тільки за правильних умов:

  • ніяких пахучих «сусідів»: чайне листя, як губка, вбирає сторонні запахи, тому зберігати заварку потрібно подалі від зернової кави і спецій, продуктів з яскравим ароматом;
  • волога – ворог заварки: якщо вміст рідини в листі перевищує 6%, чай сиріє і пліснявіє;
  • оптимальна температура – 22–24°С; білі сорти, на відміну від зеленого чаю, у холодильник не кладуть – листя псується при температурі нижчої від 0°С.

Висновок: кращий спосіб зберігання – керамічна банка із щільною кришкою, яка стоїть у кухонній шафці.

як зберігати білий чай

Де купити улюблений чай королеви Вікторії

Шляхетний білий чай не випадково називають королівським напоєм: білі сорти входили до списку улюблених чаїв королеви Вікторії. Єлизавета II – нинішня королева Великої Британії – любить, коли до столу подають мінімум вісім видів чаю, серед яких є і білі сорти.

Елітний білий чай можна купити в лондонському чайному будинку Fortnum & Mason, який відкрився ще у XVII столітті. Цей магазин дуже популярний у корінних лондонців і туристів. Знамениті білі сорти, які подають до столу британських монарших осіб, продаються у відділі вагового чаю. Так що пити чай по-королівськи може кожен бажаючий.

Хочете спробувати справжній Бай Му Дань або Шоу Мей? Не поспішайте бронювати квитки в Лондон або Пекін, адже білий чай сьогодні можна купити в Україні. Не дивуйтесь, оригінальний білий чай із того самого селища Фудін уже є в Києві. Добірні, рідкісні, знамениті сорти розфасовані та дбайливо зберігаються в чайній крамниці New Tea. Запрошуємо на знайомство з білим чаєм до нашого магазину на Оболонському проспекті. Можна білий чай купити, навіть якщо ви не в Києві: підніміться вгору цієї сторінки і виберіть напій, який вам сподобався. Спробуйте білий чай – це ніжна любов з першої зустрічі, точніше, чашки.

І наостанок розповімо секрет для новачків. Якщо ви тільки починаєте знайомство з цими неймовірними чаями, спробуйте їх у такій послідовності:

  1. Шоу Мей,
  2. Бай Му Дань,
  3. Бай Хао Інь Чжень.

Це як школа, університет, магістратура. І аж ніяк не навпаки.

Приємного вам чаювання!

Скільки коштує Білий чай на сайті NewTea?
Вартість на Білий чай від 25 до 41999грн.
Забудьте все, що знали про китайський чай
Насправді ви ніколи не були з ним знайомі по-справжньому
Ми навчимо вас правильно зберігати, заварювати і пити найкращі чаї у світі.

Так, як це відбувається під час традиційної чайної церемонії, тільки…

у 10 разів зручніше та у 20 разів швидше

Що ми робимо не так як інші
  •  
    Особисто обираємо чай у Китаї
  •  
    Заварюємо по технології чайної церемонії
  •  
    Зберігаємо чай як потрібно, зелений – заморожуємо
  •  
    Пригощаємо феєричними десертами
  •  
    Доставляємо по Києву електровелосипедом
  •  
    Запрошуємо спробувати все в чайній на Мінській