Чай з Кенії

image-nature
image-nature

Кенійський чай – чорна перлина екватору

Кенія – єдине місце на Землі, де чай можна вирощувати і збирати цілий рік, адже розташована ця країна на екваторі. Тож не дивно, що Кенія посідає третє місце у світі з виробництва чаю, поступаючись лише Китаю та Індії. А щодо експорту напою – це світовий лідер, адже 95% чаю вирушає за межі країни. Купити кенійський чай в Україні – не проблема, складніше знайти хороший продукт. Ми розповімо, де і як вибирати справжній чай із Кенії, гідний королівського столу в Букінгемському палаці.

Як роблять чай у Кенії

Якщо і є на африканському континенті райське місце для вирощування чаю, то це Кенія. Зелені схили, вкриті чайними плантаціями та евкаліптовими лісами, туман, що стелиться долинами, – типові кенійські пасторальні види. Додайте сюди температуру повітря, яка весь рік тримається в межах 15–25°С, високу вологість, висоту плоскогір’я до 2,5 км, червоний вулканічний ґрунт і отримаєте ідеальні умови, у яких кенійський чай зростає як бамбук.

У сезон нові пагони на кущах виростають за сім днів, тому врожай збирають щотижня, у зимові місяці – рідше, раз на два тижні. Для порівняння: сировину для знаменитого індійського чаю «Дарджилінг» збирають лише двічі на рік.

Як і багато років тому, збирають чай кенійський вручну, обриваючи з гілки лише пару верхніх молодих листочків (флеші) та бруньки (тіпси). З такої сировини виходить найкращий кенійський чай, його вартість вища, ніж продукту з більш зрілого листя. За день збирач обриває близько 50 кг чайних листочків.

Сорт кенійського чаю

Етапи виробництва кенійського чаю

З того моменту, як листя зірване з куща, починається процес створення чаю. Завдання фермерів – максимально швидко доставити врожай до чайної фабрики, щоб почати ферментацію та зберегти поліфеноли – елементи, які містяться в чайному листі й руйнуються при взаємодії з киснем. Кенійський чорний чай швидко потрапляє в обробку, адже мануфактури розташовані поблизу плантацій, максимум за годину їзди від них.

Незалежно від сорту кенійського чаю, сировина проходить такі етапи обробки, як:

  • сортування листя: відокремлюють палички, сміття, некондицію;
  • зав’ялювання: на відкритому повітрі чи у спеціальних контейнерах при температурі до 40°С;
  • скручування: для листкового чаю. Щоб отримати кенійський гранульований чай, застосовується спеціальний процес – рубка, коли сировину перемелюють у спеціальних машинах;
  • ферментація: тривалість і рівень окислення листя залежить від того, який треба отримати кенійський чай: сорти чорні ферментуються до 12 годин, зелені – 2–3 години;
  • сушіння: зупиняє процес ферментації, закріплює аромат напою та готує продукт до тривалого зберігання;
  • фасування готового чаю.

Для виготовлення 1 кг чаю потрібно 4–5 кг свіжого чайного листя.

Сорти кенійського чаю

Перший чайний кущ на кенійські землі був завезений з Індії та посаджений трохи більше, ніж 100 років тому. З того часу Кенія перетворилася на одного з найбільших експортерів чаю на світовому ринку. Кенійський чай поставляється у двох видах: листковий і гранульований. Сировина з Кенії входить до складу купажів відомих чайних брендів.

Кенійський чорний чай – для любителів міцних напоїв

Чорний кенійський чай – найвідоміший: більше половини зібраного врожаю йде на його виробництво. Це класичний сильноферментований чай із насиченим, терпким смаком, який так люблять англійці. За органолептикою чай кенійський чорний схожий на індійський «Асам». Найвідоміші чорні сорти – «Зірка Кенії», «Нанді», «Каймосі», «Скарб Кенії».

Кенійський зелений чай – вітамінний напій

Незважаючи на те, що виробництво чаю в Кенії сконцентроване на чорних сортах, у нас для вас є сюрприз: у магазині New Tea ви можете знайти рідкісний зелений кенійський чай і купити на цьому сайті.

image-old-man
Завдяки мінімальній ферментації листя зелений чай зберігає максимум корисних речовин – мультивітаміни, катехіни, мінерали тощо.

Пурпурний чай – кенійська рідкість

Кенійський пурпурний чай – це тренд чайного світу, популярний сорт серед поціновувачів цього напою. Особливість чаю – листя фіолетового кольору. При заварюванні виходить настій звичайного бурштинового кольору, але спробуйте капнути в чашку лимонний сік і побачите, що станеться (спойлер: чай стане рожевим). А ще пурпурний чай – лідер за вмістом поліфенолів – речовин-антиоксидантів, які очищають організм від токсинів. І найприємніше – цей рідкісний чай кенійський можна купити в Києві – у нас в New Tea.

Гранульовані сорти з Кенії

Якщо порівнювати листковий і гранульований кенійський чай, ціна останнього буде нижчою. Це пов’язане з тим, що технологія виробництва гранульованого чаю дешевша. В категорії СТС (crush, tear, curl) – шість видів чаю. Найкращий гранульований чай – найбільший, категорії ВР1 та ВР. Broken Pekoe купують чайні компанії для покращення своїх купажів.

Країни Близького Сходу імпортують із Кенії дрібнофракційний чай у гранулах: D (Dust), PF 2&1. Його ціна нижча, ніж листкового чи Broken. Це найміцніший кенійський чай – піала із завареним напоєм майже чорного кольору, саме такому напою надають перевагу араби. Якщо ви теж любите міцні напої – сміливо обирайте кенійський чорний чай у гранулах.

Чай із Кенії, купити Україна

Кенійський чай: як заварювати

Спосіб заварювання залежить від виду напою. Чорний чай у гранулах потрібно залити гарячою водою, майже окропом: на одну чайну ложку заварки беруть 250 мл води. Настоювати слід 2–3 хвилини, після чого потрібно процідити в чашки. Якщо заварку не відділити, напій гірчитиме. Можна насолоджуватися смаком чорного чаю в чистому вигляді чи пом’якшити його терпкість молоком.

Зелений кенійський чай заливають водою, нагрітою максимум до 85°С. Настоюють до 30 секунд – для слабоферментованого чаю цього цілком достатньо. За одне чаювання заварку можна заливати водою 4–8 разів. Пурпурний чай заварюється як зелений, але настоюється довше – 30–60 секунд.

Де краще купувати чай із Кенії

Якщо ви не збираєтеся з оказією до Кенії, то це не означає, що у вас немає шансів скуштувати пурпурний чай чи «Нанді». Купити хороший листковий і гранульований чай із Кенії можна і в Україні. Зробити це дуже просто: підніміться вгору цієї сторінки і подивіться, що ми вам пропонуємо.

У New Tea представлено все, чим можуть похвалитися кенійські чайні мануфактури: класичний гранульований чай, вулканічний зелений чай і навіть пурпурний із лавандою. Вибирайте, який чай вам до душі, замовляйте – і ароматна посилка з Києва негайно вирушить до вас.