Що ми знаємо про Гватемалу? Якщо не заглядати до «Вікіпедії», то, скоріше за все, лише те, що це маленька країна в Центральній Америці. А ось кавомани відразу скажуть, що це батьківщина чудової арабіки.

Гватемальська кава – презент ченців-єзуїтів

image-old-man
За обсягами виробництва кави Гватемала входить до десятки країн-лідерів. Третина її населення працює на кавових плантаціях, виробництво кави становить основу економіки: разом із вирощуванням цукрової тростини, бананів та кукурудзи.

Вперше до Гватемали каву завезли єзуїти ще в середині XVIII століття. Проте жителі Америки не відразу оцінили, який скарб потрапив на їхню землю, і ще сто років кавові дерева вважалися виключно декоративними.

Виробництво кави у промислових масштабах розпочалось у другій половині ХІХ століття. Та так стрімко й успішно, що Гватемала стала світовим лідером у виробництві цього напою аж до початку ХХ століття. Пальму першості країна віддала, проте гватемальська кава від цього гіршою не стала і як і раніше вважається взірцем смакового профілю.

Цариця кави – гватемальська арабіка

Цариця кави – гватемальська арабіка

За розмірами Гватемала у шість разів менша за Україну, трохи більша за Ісландію, проте на її території сьогодні зростає 800 млн кавових дерев. І головна цінність їх у тому, що це дерева арабіки, переважно типіки – рослини, яка дуже примхлива, тому мало де приживається та дає врожай.

Секрет полягає в тому, що для арабіки ідеально підходять високогірні плато, а Гватемала – на 80% гірська країна, у її ландшафті переважають передгір’я та високогір’я Кордильєр. Чим вище розташована плантація, тим краща якість кави у Гватемалі, ціна також вища. Більша частина території країни вкрита лісами, що теж важливо для культивації арабіки, яка не любить спекотного сонця і чудово росте в тіні великих дерев. У горах не так волого, температура повітря стабільна – 13–16°С, збирати врожай можна півроку – із середини осені по квітень.

На сьогоднішній день арабіку в Гватемалі вирощують у 20 штатах із 22. Більша частина виробництва кави зосереджена у штатах Сан-Маркос, Солола, Гватемала, Сакатепекес, Альта-Верапас.

Смак кави з гірських плантацій

Головне, за що цінується арабіка з Гватемали, – смак напою. Особливістю найкращих зразків цієї кави є димні нотки у смаку. Справа в тому, що більшість гір у Кордильєрах – це згаслі вулкани, тому ґрунт, на якому ростуть кавові кущі, містить велику кількість попелу. У високогірної кави в Гватемалі смак та аромат максимально інтенсивні. Відрізнити сорти, вирощені ближче до узбережжя, можна за більш м’яким смаком, витонченою фруктовою кислинкою і квітковим ароматом. Нотки диму, до речі, також є.

Сорти кави з Гватемали

За типом зерен кава в Guatemala – це переважно арабіка. Готова продукція маркується за висотою розташування плантацій. Каву марок prime, extra prime та semi hard bean вирощують на висоті до 1200 м. Урожай hard bean (НВ) та strictly hard bean (SHB) збирають на високогір’ях на висоті 1200–1800 м, ця кава з Гватемали найкращої якості, тому вартість її вища.

Сорти кави з Гватемали, які цінуються в усьому світі:

  • Антигуа: елітний сорт, вирощується на околицях столиці, де розташовані найбільш високогірні плантації у країні. Це та сама кава з димком. При цьому смак напою дуже багатий, у ньому також відчуваються нотки шоколаду, чорносливу, какао. А фінальний акорд – квіткові нотки. Гватемала антигуа – кава, яку можна заварювати в турці, дріпері чи чашці.
  • Марагоджип: кава, завезена з Бразилії, відрізняється великим розміром зерен. Від бразильського сорту відрізняється оксамитовою гірчинкою і легкою кислинкою в післясмаку. Марагоджип заварюють у джезві та кавоварці.
  • Кобано: назва регіону Кобан, де вирощується ця кава, перекладається як «місце хмар». Плантації розташовані високо в горах серед тропічного лісу. Це чудова арабіка з Гватемали, що полонить оригінальним смаком, у якому дивним чином поєднуються спеції, шоколад, вино, горіхи та квіти. За вартістю кобано дорожча за антигуа. Кемекс чи пуровер ідеально підходять для приготування кобано.
  • Гватемала: Guatemala – кава із пряним смаком, у якому вгадуються нотки арахісу, шоколаду і, звичайно, димку. Смак напою ідеально розкривається, якщо готувати каву в турці на повільному вогні.

Як заварити гватемальську каву

Відкриємо секрет: немає універсального рецепту приготування кави по-гватемальськи. Ви можете купити каву в зернах із Гватемали і приготувати її будь-яким зручним способом: у турці, кава-машині, дріпері чи просто в чашці. Головне – дотримуватися таких правил:

  • молоти зерна безпосередньо перед заварюванням кави;
  • дотримуватися пропорції: 1 чайна ложка меленої кави на 50 мл води. Якщо взяти більше гватемальської кави, смак вийде надто гірким;
  • використовувати лише фільтровану воду;
  • нагрівати воду до температури, не вище 95°C;
  • якщо готується у джезві, не допускати кипіння води.

Як заварити гватемальську каву

Де знайти справжню каву з Гватемали

Усе, про що ми розповіли, стосується справжньої кави з Гватемали, купити яку можна в магазині New Tea в Києві. В якому б куточку України ви не знаходилися, на сайті легко вибрати бажаний сорт арабіки та оформити замовлення.

image-old-man
Ми пропонуємо каву в зернах із Гватемали – ту саму, з димком, чистокровну високогірну арабіку. В кожного сорту є окрема сторінка, на якій ви побачите вартість гватемальської кави, опис органолептичних властивостей, види фасування.

Якщо хочете спробувати певний сорт перед тим, як купити каву з Гватемали, запрошуємо до нашого магазину New Tea на Оболонському проспекті в Києві. Коли ж ви готові зробити замовлення на сайті вже зараз, ми надішлемо вам найкращу каву в зернах з Гватемали – арабіку – «Новою Поштою».