Чай з Японії

image-nature
image-nature

Для когось Японія – це самураї, квітуча сакура, засніжена Фудзіяма і суші. Для нас Японія – це чай: незвичайний, не схожий на традиційні чорні сорти, напій, який допомагає зрозуміти цю загадкову країну краще за всякі слова.

Як роблять чай в Японії

Клімат, максимум ручної праці й традиційні методи виготовлення – ось у чому секрет смаку і користі японського чаю. Плантації розміщені на островах Косю, Сікоку і Хонсю, оточені горами і ріками. Половина чайної продукції випускається у префектурі Сідзуока, з плантацій відкривається чудовий вид на Фудзіяму. Вологий і теплий клімат, роси і тумани – найкращі умови для вирощування чайних кущів.

Урожай збирають три рази: у травні, липні та серпні. Елітні японські чаї роблять з листя, зібраного руками, навіть ножиці не використовуються, щоб контакт із металом не зіпсував смак напою.

image-old-man
Традиційно чай збирають жінки, за день досвідчена збиральниця обриває до 15 кг листя.
сорти японського чаю
Розмаїття японського чаю

Чай із Країни сонця, що сходить: популярні сорти

У Японії, як і в Китаї, більше люблять зелений чай, тому найпоширеніші сорти – це неферментовані чаї. Однак технологія виготовлення відрізняється: китайці підігрівають чайне листя в котлах і так зупиняють ферментацію, а чай японський обробляється паром. Це більш щадний для листя спосіб, напій зберігає оригінальний насичений смак і корисні властивості.

Традиційні сорти японського чаю:

  • Сенча

Або сентя, як кажуть в Японії: класика, з якої починають знайомство з японськими чаями. Це 80% усіх вироблених у країні чаїв. Напій роблять із листя чайних кущів «якубіта». При виготовленні листя скручують у тонкі трубочки, що нагадують соснові голки. Сировину 15–20 секунд обробляють паром, у результаті листя залишається насичено зеленим, а заварений чай набуває яскравого золотисто-зеленого кольору. Смак напою м'який, без терпкості, аромат свіжий, трав'яний.

  • Ходжича

Зелений, але не зовсім. Цей японський чай роблять із сенча, проте технологія відрізняється: після пропарювання листя обсмажується, а потім швидко охолоджується. Завдяки такій «фішці» настій стає не зеленим, а карамельним, із присмаком ванілі та горіхів. А ще в ходжича менше кофеїну, тому чай можна пити навіть на ніч, сон не порушиться. Купити японський чай ходжича можете хоч зараз: цей сорт є в New Tea.

  • Матча

Чай-порошок, назва перекладається як «розтертий чай». Сорт роблять із молодих листочків, які вирощують у затіненні. Завдяки цьому листя стає тоншим і ніжнішим, а смак напою – яскравішим. Сухий чай перетирають жорнами та отримують порошок смарагдового кольору, як васабі, тільки темніший. Матча – сорт, який японці використовують у чайній церемонії, а ще додають до продуктів, як спецію, і до морозива, яке виготовляється.

  • Генмайча

Це японський рисовий чай. Здавалося б, чай і рис – непоєднуване сполучення, але японцям вдалося додати улюблений продукт навіть у напій. І вийшов оригінальний та смачний чай. Рис додають до заварки не постфактум, продукт ще на етапі виробництва проходить усі етапи: пропарюється, сушиться і підсмажується разом із чайним листям. Японський чай з рисом – терпкий, з приємним горіховим присмаком. Продукт 2 в 1: і напій, і друга страва, людям на дієті замінює прийом їжі.

матча
Так готують популярний «розтертий чай» :)

Як купити японський чай і приготувати правильно

Чайні гурмани, радійте: справжній чай, який «бачив» Фудзі у снігу, продається в Києві. Онлайн-чайна New Tea працює в режимі 24/7, тут ви можете японський чай купити, а якщо хочете спочатку спробувати напій на смак, то заходьте до нас у магазин на Оболонському проспекті.

Щоб чаювання вдалося на славу, врахуйте нюанси приготування цього напою. Японці не заварюють чай проливами, як у Китаї, а настоюють. Заварку заливають водою, підігрітою до 60–90°С, усе залежить від сорту. Настоюється чай 30–60 секунд, після чого його можна пити. Ітадакімасу, або смачного!